Naga MarketsNa ręce Europejskiemu Bankowi Centralnemu patrzą nie tylko sami inwestorzy, ale również instytucje finansowe badając nastawienie politycznych decydentów oraz szacując ich możliwe dalsze kroki. W tym momencie na przegląd ląduje nota azjatyckiego banku UOB – według którego EBC nie ma za dużo pola do manewru. Według analityków ten powinien utrzymać obecne stopy procentowe. Co na to para EURUSD?


Azjatycki bank wydał notę, w której wskazuje – że Europejski Bank Centralny nie powinien wiele zmienić w swojej dotychczasowej retoryce w ciągu najbliższych spotkań politycznych decydentów. Jak wiadomo, w swojej pierwszej decyzji dotyczącej polityki pieniężnej w tym roku Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie – główne operacje refinansujące, a także oprocentowanie kredytu marginalnego i depozytu w wysokości odpowiednio 0,00%, 0,25% i -0,50%.

To jednak nie wszystko – politycy zdecydowali się utrzymać również program zakupu aktywów (APP) w miesięcznym tempie 20 mld EUR. Ze zmian, na które bank zwrócił uwagę a zastosował Europejski Bank Centralny to długo oczekiwany przegląd strategii pieniężnej, (pierwszy od 2003 r.), i jeden z pierwszych kroków zapowiedzianych przez prezes EBC Christine Lagarde w momencie rozpoczęcia kadencji.

Zobacz również: Euro i złoto w górę, wynika z sentymentu traderów CMC Markets

Według analityków jednak bank niewiele dalej może zrobić: “Biorąc pod uwagę utrzymującą się łagodność w gospodarce strefy euro oraz wyjątkowy zakres już istniejących środków polityki pieniężnej, oczekujemy, że EBC utrzyma swoje stopy procentowe i program zakupu aktywów (APP) na niezmienionym poziomie do końca 2021 r.”

Sytuacja na EURUSD

Tymczasem rynek euro w stosunku do dolara amerykańskiego (EURUSD), czyli jedna z najbardziej podatnych par walutowych na dane wynikające z Europejskiego Banku Centralnego w tym momencie oscyluje wokół poziomu 1.10200 USD. Oznacza to znaczną słabość euro w stosunku do dolara, chociaż wielu analityków oraz instytucji finansowych w ostatnim czasie stawiało na znaczną poprawę sytuacji na wykresie eurodolara. Obecnie inwestorzy skupieni są na pierwszych oznakach popytowych, aby móc szukać pozycji długich. Zanim jednak do tego dojdzie, inwestorzy zmuszeni będą do wyczekiwania pierwszych wzrostowych sekwencji.

wykres EURUSD D1 28.01.2020
EURUSD D1 28.01.2020


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here