Naga Marketsbitcoin goldUniwersytet Kalifornijski w San Francisco zapłacił hakerom aż ponad milion dolarów okupu w kryptowalucie. Powodem był atak wcześniejszy ransomware.

  • San Francisco School of Medicine zapłaciło okup w kryptowalucie.
  • Powodem był atak hakerski.

Uniwersytet zaatakowany przez hakerów

Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco – School of Medicine – zapłacił hakerom 1 czerwca okup w kryptowalutach w wysokości 1,14 miliona dolarów.

Według CBS San Francisco, pracownicy IT uczelni wykryli incydent naruszenia systemów bezpieczeństwa, stwierdzając, że atak zainicjowany był przez grupę NetWalker. Wpłynął on na „ograniczoną liczbę serwerów w School of Medicine”. Przestępcom udało się jednak zaszyfrować część ważnych danych.

Zaszyfrowane dane są ważne dla niektórych prac akademickich, które realizujemy jako uniwersytet służący dobru publicznemu. […] Dlatego podjęliśmy trudną decyzję, by zapłacić część okupu, około 1,14 miliona dolarów, osobom odpowiedzialnym za atak w zamian za narzędzie do odblokowania zaszyfrowanych danych i zwrot uzyskanych danych – napisały władze uczelni w swoim komunikacie.

Negocjacje między hakerami a uniwersytetem

BBC News ujawniło, że tajne negocjacje między urzędnikami a cyber-gangiem miały miejsce, ale nie zakończyły się powodzeniem. Urzędnicy uniwersytetu najpierw poprosili o obniżenie kwoty okupu do 780 000 USD, ale hakerzy odrzucili ofertę, stwierdzając, że jeśli zaakceptują zmniejszoną kwotę, to tak, jakby „pracowali za nic”.

Następnie Netwalker ostrzegło, że zaakceptuje tylko okup w wysokości 1,5 miliona dolarów i wtedy „wszyscy będą spali dobrze”. Negocjacje trwały dalej i skończyły się na sumie 1 140 895 USD, która została zaakceptowana przez hakerów.

Następnie personel uniwersytetu wysłał kolejnego dnia bitcoiny (BTC) o w/w wartości na adres hakerów. W odpowiedzi otrzymał narzędzie deszyfrujące.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here