Naga Marketsbitcoin goldUniwersytet Kalifornijski w San Francisco zapłacił hakerom aż ponad milion dolarów okupu w kryptowalucie. Powodem był atak wcześniejszy ransomware.

  • San Francisco School of Medicine zapłaciło okup w kryptowalucie.
  • Powodem był atak hakerski.

Uniwersytet zaatakowany przez hakerów

Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco – School of Medicine – zapłacił hakerom 1 czerwca okup w kryptowalutach w wysokości 1,14 miliona dolarów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według CBS San Francisco, pracownicy IT uczelni wykryli incydent naruszenia systemów bezpieczeństwa, stwierdzając, że atak zainicjowany był przez grupę NetWalker. Wpłynął on na „ograniczoną liczbę serwerów w School of Medicine”. Przestępcom udało się jednak zaszyfrować część ważnych danych.

Zaszyfrowane dane są ważne dla niektórych prac akademickich, które realizujemy jako uniwersytet służący dobru publicznemu. […] Dlatego podjęliśmy trudną decyzję, by zapłacić część okupu, około 1,14 miliona dolarów, osobom odpowiedzialnym za atak w zamian za narzędzie do odblokowania zaszyfrowanych danych i zwrot uzyskanych danych – napisały władze uczelni w swoim komunikacie.

Negocjacje między hakerami a uniwersytetem

BBC News ujawniło, że tajne negocjacje między urzędnikami a cyber-gangiem miały miejsce, ale nie zakończyły się powodzeniem. Urzędnicy uniwersytetu najpierw poprosili o obniżenie kwoty okupu do 780 000 USD, ale hakerzy odrzucili ofertę, stwierdzając, że jeśli zaakceptują zmniejszoną kwotę, to tak, jakby „pracowali za nic”.

Następnie Netwalker ostrzegło, że zaakceptuje tylko okup w wysokości 1,5 miliona dolarów i wtedy „wszyscy będą spali dobrze”. Negocjacje trwały dalej i skończyły się na sumie 1 140 895 USD, która została zaakceptowana przez hakerów.

Następnie personel uniwersytetu wysłał kolejnego dnia bitcoiny (BTC) o w/w wartości na adres hakerów. W odpowiedzi otrzymał narzędzie deszyfrujące.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here