Naga MarketsW dniu wczorajszym dwa podkomitety Parlamentu Stanów Zjednoczonych zorganizowały przesłuchanie na temat możliwości wykorzystania technologii blockchain w zarządzaniu łańcuchem dostaw. W trakcie przesłuchania stwierdzono, że pomimo obecnego braku ogólnosektorowych norm i standardów branżowych, technologia ta ma wiele różnych zastosowań.


Podkomisja ds. Nadzoru i Podkomisja ds. Badań Naukowych i Technologii omówiły zastosowania technologii blockchain z czterema świadkami zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Republikański kongresman Barry Loudermilk przyznał, iż jest szczęśliwy, że temat blockchain w końcu został poddany pod dyskusję na szczeblu rządowym. Stwierdził, że po 20 latach pracy w IT “czuł się trochę jak głos na pustyni w kwestii blockchain”. 

“Jeżeli uda nam się przezwyciężyć piętno kryptowalut i przyjrzeć się technologii, która się pod nim kryje, może to być rozwiązanie wielu naszych problemów związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym i ochroną danych.” – dodał

W trakcie przesłuchania stwierdzono, że korzystanie z blockchain do rejestrowania każdego etapu łańcucha dostaw w dowolnej branży hipotetycznie obniżyłoby koszty i zwiększyło szybkość. Na przykład dyrektor departamentu bezpieczeństwa cybernetycznego w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dr Douglas Maughan poinformował, że jednym ze sposobów usprawnienia zarządzania łańcuchem dostaw na szczeblu rządowym przez technologię blokową jest współpraca z amerykańskim Biurem Ceł i Ochrony Granic (CPB) w zakresie “wysyłki, logistyki i ceł”.

Na poziomie prywatnym szef digitalizacji światowego handlu w Maersku Michael White mówił o ograniczeniu zbyt wysokich kosztów administracyjnych dla międzynarodowych łańcuchów dostaw, podkreślając znaczenie “otwartej i neutralnej platformy przemysłowej, stanowiącej rdzeń połączonej na całym świecie sieci użytkowników i łańcuchów dostaw”. Zauważając “bezinteresowny” charakter technologii blockchain, stwierdził:

“Zaufanie konieczne do zbudowania tej sieci prawdopodobnie nie istniałoby bez technologii typu blockchain”.

Brak norm branżowych

Wszyscy czterej świadkowie wspomnieli także, że brak standardów, a nawet specyfikacji blockchain może “ograniczyć wzrost”. Maughan zauważył również, że jeśli nie nastąpi dalszy rozwój technologii blockchain, rozwój komputerów kwantowych mógłby oznaczać, że wystarczająco zaawansowany system byłby w stanie złamać zabezpieczenia systemów kryptograficznych.

Chris Rubio, wiceprezes globalnego pośrednictwa celnego UPS, wyraził nadzieję, że branża ta będzie współpracować w celu opracowania standardów niezbędnych do powszechnego przyjęcia:

“Bez tych wspólnych standardów niepewność uniemożliwi inwestycje na dużą skalę, które są niezbędne, aby zapewnić sukces w łańcuchu dostaw”.

Republikański Kongresman Ralph Abraham, który jest również przewodniczącym Podkomisji Nadzoru, bardzo pozytywnie wypowiadał się o przyszłości blockchain, zauważając po wysłuchaniu około połowy zeznań, że “jeśli dobrze rozumiem blockchain – i jestem w stromej krzywej uczenia się – to zrewolucjonizuje śledzenie towarów, podobnie jak GPS zrewolucjonizował nawigację.”

Blockchain w służbie obywatelom

Wiele pozytywnych pomysłów z rozprawy obejmowało możliwość ograniczenia przez blockchain oszustw ze strony chińskich przedsiębiorstw wykorzystujących amerykańskie produkty bez licencji. Innym pomysłem, który pojawił się, było wykorzystanie blockchain w regionach objętych konfliktami, gdzie organizacje pozarządowe muszą dystrybuować pomoc. Republikański kongresman Randy Hultgren przywołał pojęcie systemu blokowego, który daje obywatelom “nowe narzędzia, dzięki którym osoby fizyczne mogą wreszcie dochodzić podstawowych praw własności, gdy rządy odmawiają praworządności lub dostępu do systemu prawnego”.

Przypomnijmy także, że wczoraj amerykański gigant technologiczny i druga co do wielkości na świecie firma software’owa na świecie, Oracle zapowiedziała, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy wprowadzi na rynek produkty wykorzystujące technologię blockchain, w tym produkty nadające się do zarządzania łańcuchem dostaw dla firm farmaceutycznych.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMcAfee: żadne prawo na ziemi nie powstrzyma kryptograficznej rewolucji
Następny artykułGetBack – z ratingiem pełnej niewypłacalności
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here