Naga Markets
jim-cramer
Jim Cramer

Gospodarz programu Mad Money emitowanego przez CNBC – Jim Cramer poradził inwestorom, aby ci unikali kryptowalut. W jego opinii prawdziwym zabezpieczeniem przed inflacją bądź chaosem gospodarczym może być złoto, nie zaś Bitcoin (BTC). Krytykując największą z wirtualnych walut, mężczyzna ten zwrócił szczególną uwagę na jej niestabilność cenową. Uznał on, iż jest to ogromny problem uniemożliwiający posługiwanie się BTC, jako walutą. 

Unikaj kryptowalut, trzymaj się złota, radzi Jim Cramer

Były manager funduszu hedgingowego, a także założyciel i starszy partner w Cramer Berkowitz uważa, że ludzie powinny odpuścić sobie inwestycje w kryptowaluty, mimo iż te doznały widocznego wzrostu wartości w ostatnim czasie. W jego opinii mądrym rozwiązaniem byłoby zignorowanie wytworzonego szumu wokół tej klasy aktywów. 

Jim Cramer swoimi przemyśleniami podzielił się w miniony poniedziałek (tj. 23 stycznia br.) W odniesieniu do wykresów analizowanych przez starszego stratega towarowego i brokera opcji w Decarley Trading – Carleya Garnera podkreślił, iż prawdziwym zabezpieczeniem przed inflacją oraz chaosem gospodarczym jest złoto. 

W oczach gospodarza Mad Money czołowa kryptowaluta jest bardziej niestabilna od króla wśród metali szlachetnych. Mówiąc to, powołał się on na korelację między kontraktami terminowymi na BTC a indeksem giełdowym Nasdaq-100. Ta zaś od marca 2021 r. była wysoka, patrząc na dzienne wykresy. Tym samym Jim Cramer wyszedł z założenia, że Bitcoin zachowuje się bardziej, jak ryzykowny zasób, niż nośnik wartości w czasie. 

Wspomniany komentator poprosił odbiorców swoich treści, aby ci wyobrazić sobie, że właściciele dużych firm próbują przeprowadzić transakcje przy użyciu Facebooka, czy Google’a. W jego opinii to tak samo irracjonalne, jak wykorzystywanie BTC do płatności. 

Capital.com

Ostrzeżenie przed ryzykiem związanym z “kontrahentem”

Jeżeli ktoś decyduje się na posiadanie wirtualnych walut, zdaniem Jima Cramera lepiej, gdyby trzymał je bezpośrednio w zdecentralizowanym portfelu. Korzystanie z usług pośredników ma bowiem związek z “ryzykiem kontrahenta”. Gospodarz Mad Money przytoczył tu sytuację klientów platformy FTX, która w listopadzie ubiegłego r. ogłosiła upadłość, a jej inwestorzy zostali pozbawieni dostępu do własnych środków. 

Choć prezenter CNBC skrytykował kryptowaluty, sam miał z nimi styczność. W przeszłości kupił on Bitcoina (BTC), Ether (ETH) i trochę tokenów niewymienialnych (NFTs). W 2021 r., kiedy na rynku wirtualnych walut panowała hossa, twierdził, że złoto go zawiodło. Jego nastawienie zmieniło się znów w 2022 r., wtedy to sprzedał wszystkie swoje krypto aktywa na tle trwającej bessy. 

AVA Trade

Jim Cramer obawia się także możliwości uregulowania rynku kryptowalut. W jego opinii amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przeprowadza łapankę na wiele firm z tej branży. Z tego też powodu uważa on, iż pozostanie w tym sektorze, jest wysoce ryzykowne. Mimo iż gospodarz Mad Money był inwestorem wirtualnych walut, obecnie twierdzi, że nie tknąłby ich teraz i w przyszłości. 

Aktualna sytuacja na rynku

Obecnie za jednego Bitcoina trzeba zapłacić około 22,7 tys. dol. W ciągu ostatnich 24 godzin jego kurs spadł o ponad 1,3%. Z perspektywy tygodniowej zyskał zaś blisko 7% na wartości. Cena tej kryptowaluty doznała widocznego wzrostu w tym miesiącu. Podniosła się ona z okolic 16,4 tys. dol. do poziomów powyżej 23 tys. dol. w ostatnim czasie. 

Pozostałe kryptowaluty podążały śladami BTC. Wiele z nich doznało ożywienia cenowego oraz lekkiej korekty. Emocje panujące na rynku stały się bardziej “neutralne” po miesiącach strachu i niepewności. 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułDlaczego złoto w większości walut wygląda podobnie?
Następny artykułDolar australijski błyszczy o poranku. Kurs AUD/USD w górę
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.