Naga MarketsUnibep - stabilna dywidenda i rosnące zyski netto. Analiza fundamentalna Konrada KsiążakaUnibep jest polską spółką budowlaną, operującą m.in. w segmencie domów modułowych, których jest jednym z największych producentów w kraju. W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2020 roku spółka zarobiła 30,55 mln zł, czyli o 0,5 mln więcej niż w całym roku 2019. Co więcej, spółka od wielu lat wypłaca dywidendę. Jak wskazuje Konrad Książak w swojej analizie fundamentalnej, na kanale Comparic24, solą w oku pozostaje niska rentowność sprzedaży i stopa dywidendy, która przy obecnym kursie wynosi zaledwie 2%.

  • Przez trzy pierwsze kwartały spółka zarobiła 30,55 mln zł, natomiast wstępne prognozy wskazują 35 mln zł zysku za cały 2020.
  • Wynik ten, choć rekordowy, jest poniżej rynkowego konsensusu, który zakładał 40 mln zł zysku netto.
  • Od wielu lat spółka regularnie wypłaca dywidendę, która dodatkowo nigdy nie jest niższa niż rok wcześniej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stabilne przychody, rosnące zyski ze sprzedaży

Unibep jest jednym z największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce. Działa w kilku różnych segmentach branży budowlanej, zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Spółka posiada jedną z największych fabryk domów modułowych w Polsce, które są sprzedawane głównie do państw skandynawskich. Firma działa również w drogownictwie na terenie woj. Podlaskiego, a poprzez spółkę Budrex realizuje i remontuje mosty na terenie całego kraju.

Przyglądając się przychodom generowany przez spółkę, zasadniczo przez wiele lat widoczny był trend wzrostowy (do 2017), które następnie przerobił się w stabilizacje. Od tamtego momentu rok rocznie notowany jest wynik w wysokości ok. 1,65 mld zł przychodu.

Aktualnie nie są dostępne jeszcze najnowsze wyniki za cały rok 2020, jednak dane za trzy pierwsze kwartały wskazują, że ponownie będzie to bardzo zbliżona wartość. Pomimo stabilizacji przychodów rosną natomiast zyski ze sprzedaży. W roku 2018 wyniosły one 40,5 mln, natomiast w 2019 było to już 67 mln zł.

Rekordowy zysk netto, jednak poniżej oczekiwań rynku

Trend wzrostowy widoczny jest również w przypadku zysków netto. W 2019 roku wyniosły one 30,05 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 27,5 mln zł, a w 2017 26,25 mln zł. Warto podkreślić, że spółka cały czas jest dochodowa i nie notuje ujemnego wyniku finansowego. W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 firma zarobiła 30,55 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 20,36 mln, co wskazuje, że ten trend wzrostowy w zyskach nie został zatrzymany przez pandemię.

Zobacz również: Przyszłość rynku? Gry segmentu Premium Indie i redukcja CO2, twierdzi Paweł Biedrzycki

Tak więc na chwilę obecną (pierwszy trzy kwartały) spółka zarobiła 0,5 mln zł więcej niż w całym roku 2019. Jednocześnie według wstępnych komunikatów finalny zysk ma wynieść ok. 35 mln zł, co jak wskazuje Konrad Książak na antenie Comparic24, jest poniżej oczekiwań rynku, który spodziewał się 40 mln zł.

Rentowność nie rozpieszcza

– Jeśli chodzi o rentowność grupy, to zauważmy, że jeszcze parę lat temu ta rentowność zysku netto była na poziomie 2%, nawet powyżej 2%. Ostatnio zeszli z tego i to bardzo mocno, nawet na poziom 0,57%. Od pewnego czasu widzimy wzrost tej rentowności i to był taki trend, który miałem nadzieję, że się utrzyma, ale okazało się, że ten trzeci kwartał bardzo dobry, ale czwarty kwartał już tak dobry nie będzie, jeśli chodzi o rentowność, więc to jest taki lekki minus – wskazuje Konrad Książak.

– Aczkolwiek trzeba powiedzieć, że te wyniki finansowe są naprawdę bardzo dobre. 35 mln zł zysku, gdzie wycena jest na poziomie 390 mln zł, więc to będzie 11/12 wskaźnika C/Z. – dodaje również.

Spółka regularnie wypłaca dywidendę

Unibep zalicza się do nielicznego grona spółek, które regularnie, rok rocznie (bez jakichkolwiek przerw) wypłacają dywidendy. Co więcej, dywidenda ta ma trend wzrostowy, ponieważ spółka nigdy nie wypłaciła mniejszej dywidendy, choć poziom takim sam jak przed rokiem zdarza się regularnie. Mimo wszystko taka polityki dywidendowa nie należy do czegoś częstego na polskim rynku i jak najbardziej stanowi spory plus dla spółki.

Solą w oku pozostaje natomiast stopa dywidendy. W ostatnich dwóch latach spółka wypłaciła 22 grosze dywidendy na akcję, natomiast aktualny kurs spółki wynosi 11 zł, co sprawia, że stopa dywidendy wynosi zaledwie 2%. Nie jest to zdecydowanie wynik marzeń, jednak nie można zabrać spółce tego, że ta dywidenda jest rok rocznie wypłacana i to w trendzie wzrostowym.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: funty | prognozy bitcoin | eurusd | mercator medical kurs | usd |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here