Naga Marketseuropean-parliamentPozytywne informacje płyną z Brukseli. Parlament Europejski zamierza położyć kres manipulacjom stopami benchmarkowymi takimi jak LIBOR czy EURIBOR i wprowadzić uregulowania, które mają powstrzymać nie-do-końca uczciwe w tej sprawie banki. Czy to oznacza koniec medialnych doniesień o kolejnych skandalach?


Parlament Europejski przegłosował wniosek dotyczący ustanowienia nadzoru nad ustalaniem stóp procentowych używanych jako benchmarki, takich jak LIBOR czy EURIBOR. Sprawy dotyczące manipulacji tymi stopami były niezwykle medialne a kary nakładane na banki zamieszane w ten proceder wynosiły często miliardy dolarów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem parlamentarzystów, tak ważne stopy jakimi są EURIBOR czy zwałszcza LIBOR nie mogą być narażone na ryzyko manipulacji. Stopy te są ważne dla milionów Europejczyków płacących raty kredytu hipotecznego. Te benchmarki używane są również do wyliczania cen benzyny czy wyceny Euro. One muszą być wiarygodne – postulowała w Brukseli parlamentarzystka z Danii, Cora van Nieuwenhuizen.

Decyzja europarlamentu przypieczętowuje nieformalną umowę pomiędzy krajami członkowskimi jaka zawiązała się w listopadzie minionego roku. Obecne ustalenia dzielą stopy na trzy grupy z których najważniejszą jest ta tworzona przez LIBOR – to ona zostanie poddana najsurowszej kontroli.

Nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku – informuje Johnathan Hill, odpowiedzialny za jakość usług finansowych w strefie – (…) doczekaliśmy się momentu w którym europejski rynek finansowy może odbudować swój wizerunek i zdobyć zaufanie ludzi.

Zaakceptowany tekst rezolucji Parlamentu Unii Europejskiej wciąż czeka na tłumaczenie na język polski. Cały dokument w języku angielskim można przeczytać tutaj.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here