Naga MarketsCzy Europejczycy muszą obawiać się zamrożenia środków na rachunkach bankowych?

Kraje unijne rozważają wprowadzenie przepisów, które umożliwiłyby czasowe zamrożenie środków na rachunków klientów detalicznych, co miałoby uchronić banki komercyjne przed próbami wypłaty nadmiernej ilości środków w kryzysowych czasach. Podobną strategię stosowano już w przeszłości, między innymi w Grecji.


Ochrona płynności finansowej największych pożyczkodawców

Jak podaje agencja prasowa Reutera, która zapoznała się z dokumentem UE w tej sprawie, możliwość zamrożenia środków miałaby być narzędziem zapobiegawczym w czasach kryzysu, ratującym płynność banków komercyjnych, a co za tym idzie również je same przed upadkiem. Według krytyków może to jednak wywołać efekt odwrotny od zamierzonego i przyspieszyć wycofanie środków klientów nawet na podstawie niepotwierdzonych plotek odnośnie problemów danej instytucji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Propozycja, która pojawiła się na początku roku, ujrzała światło dzienne niespełna dwa miesiące po „runie” na depozyty znajdujące się w Banco Popular, do czego przyczynił się upadek hiszpańskiego kredytodawcy. Kraje członkowskie są jednak podzielone co do propozycji, która opisywana jest jako „możliwa opcja” – nie wszyscy przedstawiciele EU28 są zgodni co do słuszności wprowadzenia nowych przepisów. Projekt wspierają przede wszystkim Niemcy, u których na szczeblu krajowym istnieje już możliwość zamrożenia wypłat z rachunków klientów detalicznych.

W celu zaspokojenia krótkoterminowych potrzeb konsumentów, raport przygotowany przez Unię Europejską zaleca wprowadzenie mechanizmu umożliwiającego deponentom dostęp do „co najmniej ograniczonej kwoty środków”.

Nowe przepisy zmuszą ludzi do trzymania pieniędzy „w skarpecie”?

Przeciwnikami proponowanych zmian są również same banki komercyjne. Przedstawiciele części z nich uważają, że zniechęci to ludzi do deponowania oszczędności na rachunkach bankowych, zachęcając raczej do trzymania nadwyżek w przysłowiowej skarpecie lub „pod materacem”.

Dyskusja w sprawie wprowadzenia omawianych zmian rozpoczęła się w połowie lipca, nie podjęto jednak jeszcze żadnych decyzji. Rozmowy mają być kontynuowane do września i właśnie w tym terminie spodziewane są ostateczne rozwiązania. Jeżeli plan rzeczywiście wszedłby w życie stałby w opozycji do projektu legislacyjnego złożonego przez Komisję Europejską w listopadzie zeszłego roku, która proponowała podobne rozwiązania, wykluczając z nich jednak deponentów posiadających środki poniżej 100 tysięcy euro.

Najnowszy projekt umożliwiłby zamrożenie wypłat na pięć dni roboczych, z opcją przedłużenia na maksymalnie dwadzieścia dni w przypadku pojawienia się wyjątkowych okoliczności.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here