Naga MarketsWyciekły projekty przepisów, które mają zostać wydane pod koniec tego miesiąca przez Komisję Europejską. To propozycja kompleksowego zestawu przepisów obejmujących handel lub emisję aktywów cyfrowych w UE.

  • UE chce uregulować rynek cyfrowych walut.
  • Wyciekły projekty stosownych przepisów dot. tego tematu.

UE reguluje kryptowaluty

Projekt legislacji dotyczący europejskich rynków aktywów kryptowalutowych (MiCA) zapewnia pewność prawa w odniesieniu do kryptowalut, tokenów i stablecoinów. Ma mieć to miejsce na takich samych zasadach, jak w przypadku dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych w Europie (MiFID), ram prawnych dla rynków papierów wartościowych i pośredników inwestycyjnych.

Wniosek jest taki, że Europa zamierza traktować kryptowaluty tak samo, jak każdy inny regulowany instrument finansowy, co niewątpliwie zapewni jasność prawną.

Propozycje MiCA rozpoczynają się od szerokiej definicji aktywów kryptowalutowych i podstawowego zestawu zasad, które mają zastosowanie w stosunku do emitentów tych aktywów i dostawców usług. Regulatorzy skorzystali tu z definicji dostawcy usług w zakresie aktywów wirtualnych opracowanej przez Financial Action Task Force (FATF) (VASP).

Stablecoiny

Siân Jones, starszy partner w XReg Consulting, odniósł się w rozmowie z CoinDesk do poprawionej drugiej wersji białej księgi Libry, która przedefiniowała token jako coś denominowanego w poszczególnych walutach. To prawdopodobnie sprowadziłoby token do definicji pieniądza elektronicznego zawartej w rozporządzeniu MiCA.

– Te stablecoiny, które opierają się na koszyku walut lub są oparte na innych aktywach, niezależnie od tego, czy jest to inna kryptowaluta czy inne rodzaje aktywów, zostaną sklasyfikowane jako tzw. tokeny referencyjne do aktywów – powiedział Jones w wywiadzie.

Zwrócenie uwagi na stablecoiny współgra z komentarzami wygłoszonymi w zeszły piątek na nieformalnym spotkaniu pięciu europejskich ministrów finansów w Berlinie, podczas którego wezwano do wyraźnego nadzoru regulacyjnego nad e-monetami zabezpieczonymi aktywami, takimi jak Libra.

Oprócz zapewnienia pewności prawa w odniesieniu do wszystkich aktywów kryptograficznych, innym podstawowym założeniem proponowanego rozporządzenia jest wspieranie innowacji.

Wśród wielu obowiązków regulacyjnych, które zostaną nałożone na emitentów aktywów kryptograficznych i dostawców usług w Unii Europejskiej (UE), jest potrzeba zarejestrowania się jako osoby prawnej i posiadania przez usługodawców siedziby w państwie członkowskim. Zdaniem Jonesa może to jednak uderzyć w rynki DeFi.

168-stronicowy zestaw projektów przepisów, które według Brukseli zostaną opublikowane jeszcze we wrześniu, prawdopodobnie nie zostanie wdrożony do systemu prawa UE do 2022 roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here