Naga Markets

Flaga Unii EuropejskiejPo miesiącach monitorowania i obserwacji “obiecującego i stawiającego wyzwania” potencjału technologii rozproszonej księgi (DLT), Unia Europejska (UE) wreszcie  wchodzi w blockchain.


 

W lutym 2018 r. Komisja Europejska (KE) uruchomiła unijne obserwatorium ds. Blockchain.
Od tego czasu opublikowano trzy raporty na ten temat: pierwszy w lipcu, zatytułowany “Blockchainowa Innowacja w Europie”; drugi w październiku pt. “Blockchain i GDPR”; a trzeci w grudniu – “Blockchain dla rządu i służb publicznych”. W kwietniu podpisano deklarację, która stworzyła Europejskie Partnerstwo Blockchain (EBP).

Kolejny krok w kierunku rozwoju europejskiego rynku blockchain miał miejsce w październiku tego roku, kiedy Parlament Europejski sformułował rezolucję, która stwierdza, że ​​DLT “może potencjalnie wpłynąć na wszystkie sektory gospodarki”, ale koncentruje się na w kilku ważnych sferach: finansach, opiece zdrowotnej, transporcie, edukacji, prawach autorskich, ochronie danych i kilku innych sprawach.

Potencjał DLT

Potencjał wdrażania DLT w sektorze opieki zdrowotnej i medycznej był jedną z pierwszych inicjatyw omawianych przez Unię Europejską. Projekt My Health My Data (MHMD), finansowany ze środków unijnych, ma na celu “wykorzystanie technologii blockchain do bezpiecznego i skutecznego przechowywania i przesyłania danych medycznych”. Podpisana w październiku uchwała podkreśliła, że ​​blockchain “poprawi wydajność danych i raportowanie badań klinicznych w sektorze zdrowia, umożliwiając cyfrową wymianę danych między instytucjami publicznymi i prywatnymi.”

Dla UE głównym celem wdrożenia technologii blockchain jest też ochrona danych osobowych. Sieć bloków zapewnia “większą kontrolę nad tym, jak przechowywane, zarządzane i wykorzystywane są dane osobowe generowane online”, mówi DECODE, kolejny projekt blockchain finansowany przez UE. Zgodnie z dokumentem blockchain “powinien chronić prywatność wrażliwych danych zdrowotnych” i umożliwiać “obywatelom kontrolowanie ich danych zdrowotnych (…), a także wybór danych, które należy udostępniać, także w odniesieniu do ich wykorzystania przez firmy ubezpieczeniowe i szerszy ekosystem opieki zdrowotnej. ”

Istnieje kilka głównych zalet wdrażania DLT dla sektora finansowego w Europie. Jednym z nich jest zdecydowanie znaczenie technologii blockchain w pośrednictwie finansowym poprzez “poprawę przejrzystości i zmniejszenie kosztów transakcji i ukrytych kosztów poprzez lepsze zarządzanie danymi i usprawnianie procesów”.

Zaniepokojenie

Parlament Europejski wyraził jednak również zaniepokojenie “zmiennością i niepewnością” kryptowalut. Wymaga, aby KE i Europejski Bank Centralny (EBC) “przekazywały informacje zwrotne na temat źródeł niestabilności kryptowalut, określały zagrożenia dla społeczeństwa i badały możliwości włączenia kryptowalut do europejskiego systemu płatniczego.”

AVA Trade

Z drugiej strony przejrzystość finansowania może zwiększyć ochronę inwestorów i konsumentów oraz zmniejszyć “ryzyko wynikające z asymetrii informacji, nieuczciwych zachowań, nielegalnych działań, takich jak pranie pieniędzy i uchylanie się od opodatkowania”.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułFrancuski regulator (AMF) publikuje ‘czarną listę’ brokerów krypto i opcji binarnych
Następny artykułKurs złota, srebra oraz ropy naftowej – 14 grudnia 2018 r.
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot. kryptowalut w Sejmie. Od lipca 2017 r. pełni funkcję sekretarza w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here