Po miesiącach monitorowania i obserwacji “obiecującego i stawiającego wyzwania” potencjału technologii rozproszonej księgi (DLT), Unia Europejska (UE) wreszcie wchodzi w blockchain.
W lutym 2018 r. Komisja Europejska (KE) uruchomiła unijne obserwatorium ds. Blockchain.
Od tego czasu opublikowano trzy raporty na ten temat: pierwszy w lipcu, zatytułowany “Blockchainowa Innowacja w Europie”; drugi w październiku pt. “Blockchain i GDPR”; a trzeci w grudniu – “Blockchain dla rządu i służb publicznych”. W kwietniu podpisano deklarację, która stworzyła Europejskie Partnerstwo Blockchain (EBP).
Kolejny krok w kierunku rozwoju europejskiego rynku blockchain miał miejsce w październiku tego roku, kiedy Parlament Europejski sformułował rezolucję, która stwierdza, że DLT “może potencjalnie wpłynąć na wszystkie sektory gospodarki”, ale koncentruje się na w kilku ważnych sferach: finansach, opiece zdrowotnej, transporcie, edukacji, prawach autorskich, ochronie danych i kilku innych sprawach.
Potencjał DLT
Potencjał wdrażania DLT w sektorze opieki zdrowotnej i medycznej był jedną z pierwszych inicjatyw omawianych przez Unię Europejską. Projekt My Health My Data (MHMD), finansowany ze środków unijnych, ma na celu “wykorzystanie technologii blockchain do bezpiecznego i skutecznego przechowywania i przesyłania danych medycznych”. Podpisana w październiku uchwała podkreśliła, że blockchain “poprawi wydajność danych i raportowanie badań klinicznych w sektorze zdrowia, umożliwiając cyfrową wymianę danych między instytucjami publicznymi i prywatnymi.”
Dla UE głównym celem wdrożenia technologii blockchain jest też ochrona danych osobowych. Sieć bloków zapewnia “większą kontrolę nad tym, jak przechowywane, zarządzane i wykorzystywane są dane osobowe generowane online”, mówi DECODE, kolejny projekt blockchain finansowany przez UE. Zgodnie z dokumentem blockchain “powinien chronić prywatność wrażliwych danych zdrowotnych” i umożliwiać “obywatelom kontrolowanie ich danych zdrowotnych (…), a także wybór danych, które należy udostępniać, także w odniesieniu do ich wykorzystania przez firmy ubezpieczeniowe i szerszy ekosystem opieki zdrowotnej. ”
Istnieje kilka głównych zalet wdrażania DLT dla sektora finansowego w Europie. Jednym z nich jest zdecydowanie znaczenie technologii blockchain w pośrednictwie finansowym poprzez “poprawę przejrzystości i zmniejszenie kosztów transakcji i ukrytych kosztów poprzez lepsze zarządzanie danymi i usprawnianie procesów”.
Zaniepokojenie
Z drugiej strony przejrzystość finansowania może zwiększyć ochronę inwestorów i konsumentów oraz zmniejszyć “ryzyko wynikające z asymetrii informacji, nieuczciwych zachowań, nielegalnych działań, takich jak pranie pieniędzy i uchylanie się od opodatkowania”.
Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.