Naga MarketsUnia Europejska bliżej porozumienia z UK. No-deal Brexit jednak wciąż możliwyKurs euro w środę wystrzelił w górę do nawet 1,19298 dol., jednak nie udało się utrzymać tego poziomu i kurs powrócił pod barierę 1,19 dol. W tym miesiącu euro zyskało już ponad 2% względem USD, a zapewne za część tej zwyżki odpowiadają coraz bardziej optymistyczne wypowiedzi europejskich polityków co do progresu rozmów nad nową umową handlową z Wielką Brytanią. W środę pozytywnie na temat postępu negocjacji wypowiedziała się sama szefowa Komisji Europejskiej, Ursula Von Der Leyen.

  • Kurs EUR/USD od początku roku zyskał 6,02%
  • Za lwią część tego wzrostu odpowiada znaczne osłabienie dolara
  • Bank of America przedstawił nowe prognozy dla zachowania pary w przyszłym roku

Szef Komisji Europejskiej: progres w rozmowach z Wielką Brytanią

Przewodniczącą Komisji Europejskiej w środę poinformowała opinię publiczną o sporym progresie w negocjacjach nowej umowy handlowej między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Jednocześnie, ostrzegła jednak, że nadal należy brać pod uwagę ryzyko niepowodzenia negocjacji do 31 grudnia tego roku, co oznaczałoby scenariusz “no deal” dla Wielkiej Brytanii. Jej zdaniem, Wspólnota jest gotowa na taki kierunek wydarzeń.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Unia Europejska jest gotowa na scenariusz no-deal, jednak rzecz jasna preferujemy osiągnięcie porozumienia. – stwierdziła szefowa Komisji Europejskiej. Dodała także, że nadchodzące dni będą kluczowe dla ostatecznej formy umowy.

Plus500

– W sytuacji, gdy pozostało już niewiele czasu, zrobimy wszystko co w naszej mocy, by osiągnąć porozumienie. Jesteśmy gotowi do kreatywnych rozwiązań. Ale nie jesteśmy gotowi na podważenie spójności naszego wspólnego rynku – obwieściła Von Der Leyen.

Pozytywną informacją, jaką przekazała przewodnicząca Komisji jest osiągnięcie zgody co do kształtu współpracy obu stron w sprawie traktatu dotyczącego kwestii dóbr i usług, a także transportu.

Przeszkodą, która wciąż uniemożliwia dogadanie się obu bloków krajów jest problem trzech punktów spornych, które spędzają sen z powiek negocjatorom już od kilku miesięcy. Chodzi o kwestie połowów i dostępu do wód, zapewnienie warunków uczciwej konkurencji i wolnego handlu, a także wyznaczenie sposobów rozwiązywania przyszłych sporów.

– Musimy ustalić niezawodne mechanizmy, które zapewniłyby, że konkurencja przedsiębiorstw pozostanie wolna i uczciwa. Jeśli chodzi o pomoc rządową, wciąż stoi przed nami wiele problemów, na przykład jeśli chodzi o warunki jej wdrażania – stwierdziła Von Der Leyen.

Przewodniczącą dodała, że Unia Europejska powinna mieć możliwość reakcji i wpływu na warunki handlu w momencie, gdy Wielka Brytania odejdzie od realizowania międzynarodowych standardów związanych m.in. z ochroną środowiska. Najważniejsza kwestią sporną nadal pozostają jednak kwestie połowów i przemysłu rybnego, który stanie w obliczu nowego porządku, gdy Brexit finalnie zostanie zrealizowany.

Zobacz również: Kurs euro w obliczu nowych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej

Kurs euro (EUR/USD) nie pokonał oporu na 1,19300 dol.

Unia Europejska bliżej porozumienia z UK. No-deal Brexit jednak wciąż możliwy
Notowania EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Kurs euro względem dolara w poniedziałek chwilowo wystrzelił do 2,5-miesięcznych maksimów w okolicach 1,19300 dol., jednak przewaga strony podażowej sprowadziła kurs do 1,18846 dol. chwilę po południu. Zatem, kurs euro na ten moment traci 0,07% względem otwarcia sesji.

Bank of America zaprezentował nowe prognozy dotyczące zachowania europejskiej waluty w przyszłym roku. Zdaniem analityków banku, kurs euro wzrośnie do marca 2021 roku do 1,20 dol. i stopniowo będzie zdobywał kolejne poziomy w nadchodzącym roku. W czerwcu 2021 r. dobić ma do 1,22 dol., wrześniu 2021 r. do 1,24 dol., a w grudniu do 1,25 dol., jak twierdzi bank.

Poziom, z jakim kurs euro ma zakończyć ten rok zdaniem Bank of America to 1,1800 dol.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here