Naga MarketsCena złota kosztuje niemal 2000 USD. Największy wzrost w lipcu od czterech latCena złota (XAU/USD) nieznacznie wzrosła na początku tygodnia co wystarczyło, by wyrysować nowy historyczny szczyt w poniedziałek, mimo odbicia dolara amerykańskiego, który zniwelował znaczną część wzrostów. W ten sposób kurs tymczasowo utknął poniżej psychologicznego poziomu oporu 2000 dolarów za uncję. We wtorek cena żółtego kruszcu niemal stoi w miejscu w okolicach 1975 USD.

  • Inwestorzy realizują zyski z pozycji długich na złocie pod poziomem 2000 USD. Nic nie wskazuje na głębszą korektę
  • Złoto odnotowało tygodniowy wzrost o 4,7% oraz o 10,3% w lipcu, co było największym miesięcznym wzrostem od lutego 2016 r.
  • Nasdaq osiągnął w poniedziałek rekordowy poziom powyżej 10900, co może odzwierciedlać malejący apetyt na złoto w stosunku do innych aktywów

Wzrost rentowności obligacji rządowych USA i dolara ogranicza ceny złota

Odbicie dolara z pewnością odebrało złotu siłę przez co oscyluje pod poziomem 2000 USD. Silniejszy dolar może sprawić, że aktywa wyceniane w tej walucie będą jeszcze droższe dla zagranicznych nabywców. Wydaje się, że jest to bardzo naturalne miejsce, w którym kupujący złoto mogą zrealizować zyski po pobiciu nowego rekordu w zeszłym tygodniu, ale nic nie wskazuje na to, że na tym etapie zobaczymy większy spadek – napisał Craig Erlam, starszy analityk rynkowy w firmie Oanda.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wydaje się, że wzrost rentowności obligacji rządowych USA również ogranicza wzrost cen złota. Złoto nie oferuje stałego zwrotu z inwestycji, więc rosnące zyski z obligacji rządowych wolnych od ryzyka mogą osłabić atrakcyjność żółtego metalu.

Według danych FactSet w zeszły piątek złoto odnotowało tygodniowy wzrost o 4,7% oraz o 10,3% w lipcu, co było największym miesięcznym wzrostem od lutego 2016 r.

Żółty metal cieszył się w minionym tygodniu nowym rekordem wszechczasów w związku z obawami dotyczącymi wpływu gospodarczego COVID-19 oraz działań podejmowanych przez rządy i banki centralne w celu złagodzenia szkód, jakie ponoszą firmy próbujące ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Jednak mimo to rynki akcji rosły w górę w obliczu danych o globalnej produkcji, które sugerują, że następuje systematyczne odbicie. Indeks Nasdaq Composite osiągnął w poniedziałek rekordowy poziom powyżej 10900, co może odzwierciedlać malejący apetyt na złoto w stosunku do innych aktywów.

Apetyt inwestorów na ryzyko jest również czynnikiem wpływającym na spadek cen złota, ponieważ niektórzy coraz częściej kierują swoje fundusze w stronę akcji – napisał w poniedziałkowym komunikacie David Madden, analityk rynkowy w CMC Markets.

Cena złota przebije psychologiczną barierę 2000 USD?

Notowania XAU/USD na interwale dziennym oscylują tuż pod kluczową barierą cenową 2000 USD za uncję. Dopiero jej trwałe przebicie mogłoby zaowocować dalszym wzrostem w rejon poziomów tj. 2200 USD, 2500 USD czy nawet 3000 USD zgodnie z prognozą analityków Bank of America. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej poziomu 1800 USD, a w konsekwencji przebicie 1700 USD wyhamowałoby presję kupujących, jednak póki się na to to nie zanosi.

Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here