Naga Marketsusa chiny wojna handlowaMiniony tydzień przyniósł ze sobą falę optymizmu w negocjacjach na linii USA – Chiny. Wojna handlowa między dwiema największymi gospodarkami trwa, ale Amerykanie i Chińczycy zgodzili się pójść na wzajemne ustępstwa. Według analityków ABN AMRO eskalacja napięć handlowych/technologicznych między USA i Chinami od początku 2018 r. była kluczową przeszkodą dla globalnego wzrostu. Z kolei analitycy z Royal Bank of Scotland zauważają, że pomimo rozmów utrzymuje się niepewność, gdyż najważniejsze kwestie pozostają nierozwiązane. Jak wpłynie to na dalszy kurs EUR/USD? Odpowiadają eksperci z UOB.


Umowa między USA, a Chinami nie zmienia prognoz na temat wzrostu poniżej oczekiwań – ABN AMRO

Po ponownej eskalacji napięć między USA i Chinami od maja 2019 r. – po wprowadzeniu nowych taryf, podniesieniu istniejących taryf i podjęciu wszelkiego rodzaju środków pozataryfowych – w ciągu ostatniego miesiąca zauważyliśmy kilka gestów dobrej woli obu stron sugerujących potencjalne kompromis między Waszyngtonem, a Pekinem. Działania wojenne wydają się raczej wstrzymane niż definitywnie zakończone – napisano w raporcie.

Przedwstępne porozumienie pociąga za sobą powstrzymanie się USA od zaplanowanej – wcześniej odroczonej – podwyżki taryf na 15 października (z 25% do 30% w stosunku do 250 mld USD importu z Chin) w zamian za dalsze zwiększenie importu produktów rolnych z USA. Co najważniejsze, 15% z pozostałych 175 miliardów dolarów importu, które mają zostać objęte taryfą (zaplanowane na 15 grudnia), pozostaje na stole jako dźwignia negocjacyjna.

Ponadto USA i Chiny będą pracować nad porozumieniem w sprawie polityki kursowej i ochrony własności intelektualnej. Chociaż ogłoszenie tego częściowego porozumienia zostało z zadowoleniem przyjęte przez rynki finansowe i nieco zmniejsza ryzyko pogorszenia, samo w sobie niewiele zmienia scenariusz makro, przy czym firmy prawdopodobnie mają wbudowaną ciągłą niepewność co do polityki handlowej w stosunku do swoich podstawowych perspektyw. Nasze prognozy dla globalnego wzrostu pozostają poniżej konsensusu. Nawet jeśli w listopadzie dojdzie do szerszego porozumienia, uważamy, że napięcia strategiczne, szczególnie w dziedzinie technologii, utrzymają się – dodano.

Zagrożenie eskalacją wojny handlowej między USA i Chinami – RBS

Analitycy z Royal Bank of Scotland zauważają, że obie strony w wojnie handlowej były w ubiegłym tygodniu na dobrej drodze do porozumienia.

Chiny zobowiązały się do podwojenia rocznego zakupu amerykańskich produktów rolnych do 50 mld USD. Z kolei USA wstrzymały się od wprowadzenia podwyżek taryf zaplanowanych na ten tydzień. Ale na horyzoncie wciąż jest mnóstwo chmur – uważają eksperci z RBS.

Wszystkie istniejące taryfy pozostają na miejscu i nadal istnieje ryzyko eskalacji (podwyżki taryf z 15 grudnia uderzą w towary konsumpcyjne), a podstawowe kwestie bezpieczeństwa narodowego i transferu technologii muszą jeszcze zostać rozwiązane. Jeszcze bardzo długa droga do osiągnięcia trwałego kompromisu – dodano.

Kurs EUR/USD koncentruje się teraz na 1,1050 – UOB

Biorąc pod uwagę strategów walutowych z Grupy UOB, jeśli EUR/USD zamknie dzienną świecę powyżej 1,1050, może wówczas podjąć próbę przejścia w kierunku 1.11 i wyżej.

Po dwóch prostych dniach silnych zysków, EUR handlował na boki. Akcja cenowa nie była do końca zaskakująca, jednak utrzymamy pozytywne nastawienie do euro tylko wtedy, gdy kurs EUR/USD zamknie się powyżej 1,1050. EUR musi wyraźnie wzrosnąć powyżej 1,1050 w ciągu 1 do 2 dni, w przeciwnym razie spadek poniżej 1,0970 nie będzie dla nas zaskoczeniem. Patrząc w przyszłość, taki spadek oznaczałaby, że EUR powrócił do fazy konsolidacji – podsumowano w raporcie.

Kurs euro do dolara we wtorek na interwale dziennym, źródło 15 10 19
Kurs euro do dolara we wtorek na interwale dziennym, źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here