Naga MarketsStatua wolności na tle flagi USANegocjatorzy ze Stanów Zjednoczonych i Chin powrócili do rozmów, natomiast w przypadku USA i Japonii oczekuje się, że w przyszłym tygodniu zostanie zawarte porozumienie handlowe dotycząc taryf na towary rolne oraz handlu cyfrowego. Ma ono zostać podpisane w Nowym Jorku przez prezydenta USA Donalda Trumpa i premiera Japonii Shinzo Abe.

Obniżenie ceł na import amerykańskiej wołowiny i wieprzowiny

W ramach nowej umowy handlowej oczekuje się, że Japonia wyrazi zgodę na obniżenie ceł na import amerykańskiej wołowiny i wieprzowiny. Poziom taryf ma być zbliżony do tego, który przyznano w ramach paktu o partnerstwie trans-pacyficznym (TPP), z którego Stany Zjednoczone wycofały się w 2017 roku, po objęciu urzędu przez Donalda Trumpa.

Niskie taryfy na import amerykańskiej wołowiny mają dotyczyć początkowo 240 tysięcy ton, a następnie zostać zwiększone do 290 tysięcy ton. W zamian, USA ma ułatwić Japonii zwiększenie eksportu wołowiny z USA znosząc 200-tonowy, roczny kontyngent niskotaryfowy. Według japońskich mediów, kraj zyskałby wtedy identyczny status w handlu wołowiną jak Kanada, Australia i Nowa Zelandia.

Umowa cyfrowa

Z kolei przedstawiciele branży technologicznej USA oczekują, że umowa o handlu cyfrowym z Japonią będzie ściśle dostosowana do postanowień nowej umowy USA-Meksyk-Kanada (USMCA), które są zgodne z amerykańskim modelem rozwoju Internetu.

Zobacz też: Wojna handlowa: Amerykańscy i chińscy negocjatorzy wracają do rozmów

Przepisy USMCA mają na celu zapewnienie swobodnego przepływu danych ponad granicami bez opodatkowania, zakazują wymagań dotyczących lokalizacji serwerów danych i ograniczają zdolność rządów do wymagania ujawnienia kodu źródłowego przez firmy, które regulują.

Przemysł samochodowy pod znakiem zapytania

Jako, że japoński eksport aut stanowić około 2/3 deficytu handlowego z USA, istotna pozostaje kwestia taryf na tę gałąź przemysłu. Planowana umowa nie reguluję jednak tej kwestii. Z kolei japoński minister spraw zagranicznych Toshimitsu Motegi, który jest odpowiedzialny za rozmowy z amerykańskim przedstawicielem handlowym Robertem Lighthizerem, powiedział, iż chce potwierdzenia na piśmie, że taryfy nie zostaną nałożone.

Kurs dolara do jena ponad linią trendu

Notowania dolara do jena japońskiego zniżkowały podczas wczorajszej sesji, a dziś sprzedającym udało się nieco pogłębić ostatni dołek. Jak jednak widać na wykresie dziennym USDJPY poniżej, kurs utrzymuje się ponad przełamaną linią trendu biegnącą od szczytu z kwietnia br. Od góry wzrosty powstrzymywać może strefa w obrębie 108,97.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych >>

Kurs dolara do jena (USDJPY) - wykres dzienny - 20 września 2019
Kurs dolara do jena (USDJPY) – wykres dzienny – 20 września 2019


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here