Naga MarketsWydaje się, że na umowie pomiędzy Arabią Saudyjską a Egiptem skorzystają wszyscy.
Wydaje się, że na umowie pomiędzy Arabią Saudyjską a Egiptem skorzystają wszyscy.

Agencja Reuters donosi, że dziś podpisana została umowa pomiędzy arabskim Aramco a Egyptian General Petroleum Corp warta ponad 23 miliardy USD. Egipt ma otrzymywać od Arabii Saudyjskiej ponad 700 tys. ton ropy naftowej miesięcznie przez kolejne 5 lat.


Umowa pomiędzy głównymi spółkami naftowymi obu krajów jest owocem niedawnej wizyty króla Arabii Saudyjskiej, Salmana. Utworzony przez Saudów specjalny Fundusz Rozwojowy będzie pokrywał część kosztów Aramco w związku z umową.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wbrew pozorom, umowa dzięki której Egipt będzie przez kolejne lata niemal zalewany tanią arabską ropą, jest wartościowa również dla samej Arabii. Zdaniem analityków surowcowych, pozwoli ona na rozszerzenie wpływów Saudów również na Afrykę, a Saudowie liczą, że opłaci się to w przyszłości. Całość nie jest również bezzwrotną pożyczką – Egipt zobowiązał się bowiem do spłaty długu gdy tylko kondycja gospodarcza państwa na to pozwoli.

Handluj ropą razem z HFT – sprawdź rachunki mikro

Oprocentowanie finansowania na poziomie dwóch procent rocznie pozwala sądzić, że Arabia dostanie swoje pieniądze z powrotem przed rokiem 2030. To kolejny kraj Zatoki Perskiej, który decyduje się wspomóc Egipt po tzw. arabskiej wiośnie, kiedy to obywatele Egiptu zaczęli masowe protesty w celu obalenia byłego prezydenta kraju Husni Mubaraka.

Ropa lekko na plus, WTI powraca powyżej poziomu 40 dolarów za baryłkę:

OILWTIDaily

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here