Naga MarketsMówi się: “jeżeli zadajesz pytania, strzeż się, gdyż możesz usłyszeć odpowiedź” – na szczęście bez większych obaw swoje pytania skierowali do Nas czytelnicy Comparic.pl, a na które odpowie Paweł Szwajcar FX, ekspert sztuki rynkowego piramidowania i postrach wszystkich GRIDziarzy, współzałożyciel “Grupy Traderów”.

  • przed projektami DeFi jest ogromna przyszłość
  • traderów na rynkach FX gubi rutyna
  • świeczki z niższych interwałów niż D1 nie niosą żadnej wartości

DeFi, prognoza dla BTC

Kiedy na BTC panuje konsolidacja, w tle popularność i zainteresowanie spekulantów zyskały projekty DeFi – Ty też na nie zwróciłeś uwagę. Czy uważasz, że jest jeszcze miejsce na wzrost, czy może temat się stał zbyt oklepany i jest za późno?

DeFi zyskało w ostatnim czasie na popularności i stosunkowo łatwo można zainwestować w projekty związane ze zdecentralizowanymi finansami – wiele projektów ma swoje tokeny na binance w parze z BTC. Dalsze perspektywy dla DeFi są dobre i według wielu ekspertów ten sektor ma przed sobą ogromne możliwości rozwoju.

Jednak na początku nie obyło się bez błędów i wpadek. Wystarczy choćby wspomnieć hakero-tradera, ktory zablokował popyt w chwili przyznawania nowych tokenów użytkownikom. Ludzie sprzedawali je po bardzo niskich cenach, w tym czasie hakero-trader zebrał podaż i odblokował popyt. Ceny wróciły na poziomy sprzed zdarzenia, a trader zarobił kilka tysięcy procent w ciągu kilku minut.

Z czego wynika niespotykana do tej pory konsolidacja na BTC?

Niska zmienność na BTCUSD występowała już wcześniej w historii. Natomiast po takim okresie następował długotrwały trend (nie zawsze wzrostowy).

Jesteś zwolennikiem analogii, a znany infulencer z Twittera @Btc_JackSparrow zwraca uwagę, że BTC zachowuje się jak przed wzrostem w 2017. Co Ty o tym sądzisz?

Potencjalna analogia zachowań BTC według @Btc_JackSparrow

Obecna sytuacja jest inna, ponieważ kryptowalutom bardzo ciężko będzie przebić szczyt popularności z lat 2017-2018. Co więcej, na korektę poziomów z tamtego okresu wpłynęła dodatkowa podaż w postaci wielu forków BTC.

Na razie wstrzymuję się z prognozą kursu BTCUSD. Dla mnie najlepszą sytuacją byłby spadek do 2200 USD w bardzo krótkim czasie, bo wtedy będzie pole do natychmiastowego odbicia rzędu 80%.

Bazę wiedzy, bieżące przeglądy rynku i skrupulatne analizy strategii handlowych prowadzonych przez Pawła Szwajcara znajdziesz na PEGT (platformie edukacyjnej grupy traderów).

Druga fala spadków?

Próbowałeś łapać drugą falę spadków na indeksach kilkukrotnie. Czy wyciągnąłeś z tego lekcję, że nie ma co walczyć z rynkiem na siłę?

Nadal rozgrywam drugą falę spadków. Pierwsze ponad dziesiącio-poziomowe piramidy “short” miałem w pierwszej połowie czerwca. Aktualnie czekam z maksymalnie dwiema krótkimi pozycjami na rozwój sytuacji. Jeśli cena zacznie spadać zamierzam większość spadku wykorzystać maksymalnie i zwiększyć pięciokrotnie swoje zaangażowanie w krótkie pozycje. To jest temat, który trwa i nie zakończy się dopóki mamy podwyższoną zmienność na rynku.

Czy w obliczu konfliktu w strefie euro prognozujesz powrót do spadków na EURUSD?

W przypadku rozważań nad EURUSD, większą uwagę przykładam do słabości USD  i paradoksalnie brak uzgodnienia wspólnego budżetu w UE i różne spory o jego kształt (wysokość środków dla poszczególnych krajów) będą czynnikami wzmacniającymi EUR, ponieważ oddali się widmo luzowania pieniężnego, większej kontroli fiskalnej (mówiło się o ujednoliceniu podatków). Tymczasem USD po ciągłym luzowaniu przez Fed traci wartość. W mojej prognozie, kurs EURUSD może wzrosnąć powyżej poziomu 1.2000.

Racjonalizacja trzymania stratnych pozycji SHORT (“cena wracała to tym razem też powinna”).

Warto zwrócić uwagę na inny problem. Nadal wielu traderów wierzy w powrót poniżej 1.1000 i trzyma stratne pozycje z tego właśnie poziomu. Tkwienie w stracie racjonalizują tym, że wcześniej na takiej strategii zarobili i powrót do tych zakresów to tylko kwestia czasu. Jednak na FX zdarzają się sytuacje, w których cena przez bardzo długo albo nawet nigdy nie wraca do poprzednich poziomów.

Jesteś zaskoczony gwałtownym wzrostem cen złota i srebra? Rynek jest niemal w 100% przekonany, że te surowce będą tylko rosnąć – czy Twoim zdaniem nie jest to idealny sygnał, że trzeba powoli sprzedawać?

Podobnie jak w pytaniu o EURUSD: za wzrostem cen złota i srebra stoi spadek wartości USD oraz widmo inflacji. Złoto to hedge inflacyjny, jednak porusza się w ten sposób, że jeśli ta inflacja występuje to wzrosty potrafią być przesadzone (vide poprzedni kryzys i wzrost z 800 USD na 1900 USD / uncja), potem jednak nastepuje korekta ceny (lata po 2012 roku).

Swing wzrostowy na srebrze.

Co sądzisz o twierdzeniu, że pary walutowe są jedną wielką konsolą – ponieważ banki centralne szukając poziomu równowagi – osłabiają i umacniają walutę na stałe?

Pary walutowe twią w konsolidacji przez +/- 80% czasu. Jednak w pozostałym czasie (w czasie trendów) zmienność rośnie nawet pięciokrotnie względem konsolidacji. Dlatego wielu traderów jest zaskoczonych, gdy rynek nie wraca i wychodzi daleko poza wcześniejsze poziomy. Gubi ich rutyna, a wystarczy mieć z tyłu głowy takie sytuacje jak EURCHF z 15 stycznia 2015, czyli spadek o ponad 20% w ciągu jednego dnia. Nie należy też zapominać o flash crash na parach z JPY w styczniu 2019, czy też mocnym spadek na parach GBP w marcu 2020.

“Średnie mity”

Jak według Ciebie dopasowywać średnie do tradingu? W jakich okresach zmniejszać ilość liczonych świec, a kiedy zmniejszać?

Średnie to temat obarczony wieloma mitami. Działają w trendach dając bardzo dobre sygnały odwrócenia trendu i jego kontynuacji, ale w czasie konsolidacji lepiej nie korzystać z ich sygnałów.

UWAGA!

Wykluczam stosowanie metod opartych o “mean reversion”, czyli powrót do średniej. Wielu traderów korzysta z podobnych strategii, jednak moim zdaniem odległość od średniej nie ma znaczenia. Zawsze możemy być znacznie dalej, a średnia zgodnie ze swoją budową sama zbliży się do ceny.

Jakie obsunięcie kapitału jest dla Ciebie akceptowalne? Po jakiej stracie zrobić sobie przerwę?

Temat szeroko pojętego obsunięcia kapitału (drawdown) jest bardzo ważny. Wszystko zależy od tego w jaki sposób handlujemy, czy handlujemy na jednym dużym koncie, czy na kliku mniejszych. Ryzyko na dużym koncie nie powinno nigdy przekraczać 15-20%, na mniejszych można zaryzykować odpowiednio więcej.

Jak intepretujesz ZZB?– w jednym z materiałów wspominałeś o niej, a jednocześnie negujesz swiece – które są jej elementem.

Zasady zmiany biegunów nie łączyłbym z formacjami świecowymi, a raczej z samym ruchem ceny i sposobem jej poruszania. W skrócie: eliminujemy czynnik czasu z wykresu i skupiamy się tylko na ruchu ceny.

Sam idę nawet krok dalej i nie uznaję linii trendu, fal Elliotta, zniesień fibo, czy popularnych formacji klasycznych jak RGR, oRGR.

Wykresy świecowe są bardzo często używane przez traderów ze wzgledów na pozorną łatwość interpretacji OHLC, szczególnie świeczek dziennych. Natomiast należy sobie zadać pytanie czy poziomy otwarcia i zamknięcia poszczególnych świeczek m1, m5, m15 i innych z niższych interwałów od dziennego niosą jakąkolwiek informację. Samą skuteczność formacji świecowych można zweryfikować na blogu Bulkovskiego, gdzie autor przeanalizował wiele formacji świecowych jak np. popularny „młotek” w wersji zwykłej i odwróconej.

Skuteczność oscylowała wokół maksymalnie 60%, przy narzuceniu dodatkowych warunków w procesie optymalizacji. Natomiast skuteczność samych formacji świecowych bez dodatkowej filtracji oscyluje wokół losowej, zarówno w długim okresie trendów i konsolidacji.

Zachęcamy do zadawania pytań zarówno w komentarzach pod tekstem, jak i kierując je bezpośrednio na adres redakcja@comparic.pl

Bazę wiedzy, bieżące przeglądy rynku i skrupulatne analizy strategii handlowych prowadzonych przez Pawła Szwajcara znajdziesz na PEGT (platformie edukacyjnej grupy traderów).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here