Naga Markets

Piątek przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku, co można wiązać z ostatnimi komentarzami członków FED. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Pozytywną informacją z USA jest decyzja polityków, którzy przyjęli uchwały pozwalające uniknąć ryzyka shutdownu
  • Dzisiaj w gronie najsłabszych walut G-10 są Antypody i korony skandynawskie, co może wyprzedzać ponowne podbicie trybu risk-off na globalnych rynkach
  • Na szerokim ujęciu najbardziej traci turecka lira, której zaszkodziła decyzja agencji Fitch o obniżeniu perspektywy ratingu do negatywnejKurs euro i dolara (EUR/USD) – oczekiwanie na NFP

Piątek przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku, co można wiązać z ostatnimi komentarzami członków FED. Przemawiający wczoraj Raphael Bostic, Mary Daly, oraz Loretta Mester, byli raczej zgodni, co do tego, że proces taperingu powinien zostać przyspieszony, co może otworzyć też drogę do podwyżki stóp procentowych w 2022 r. (“jastrzębia” Mester nie wykluczyła nawet dwóch ruchów w przyszłym roku). To sprawia, że rynek nastawia się na to, że przekaz po posiedzeniu FED zaplanowanym na 14-15 grudnia może być “jastrzębi”, w tym zobaczymy decyzję o przyspieszeniu taperingu.

O ile? To może zależeć od danych, takich jak dzisiejsze odczyty Departamentu Pracy (szacunki dla NFP to  550 tys., a dla stopy bezrobocia 4,5 proc.), ale i też kolejnych informacji na temat wariantu Omikron. A te maja prawo budzić nerwowość inwestorów. Według wieści z RPA nowa mutacja COVID jest dość zaraźliwa i potrafi omijać nabytą już odporność organizmu po wcześniejszym przechorowaniu koronawirusa. Z kolei wczorajszy dzienny przyrost zakażeń w USA był najwyższy od września, a dodatkowo zaraportowano o pojawieniu się kilku kolejnych przypadków Omikronu – powiedział analityk BOŚ.

W efekcie Biały Dom zaczyna już zmieniać zdanie i nie odrzuca już tak zupełnie scenariusza lockdownu. Tym samym wciąż bardziej realny wydaje się być scenariusz w którym FED przyspieszy tapering, ale nie będzie chciał nadmiernie podbijać wątku podwyżki stóp w 2022 r.

Pozytywną informacją z USA jest decyzja polityków, którzy przyjęli uchwały pozwalające uniknąć ryzyka shutdownu (finansowanie zostało przedłużone do 18 lutego). To poprawiło nastroje na rynkach akcji (S&P500 wymazał wczoraj cały spadek ze środy), choć te za chwilę mogą się znów pogorszyć (weekend może przynieść kolejne informacje o Omikronie).

Dolar powinien jednak bardziej reagować dopiero po odczytach Departamentu Pracy USA – jeżeli będą satysfakcjonujące, to zwyżki amerykańskiej waluty mogą się utrzymać, Niemniej w przyszłym tygodniu, jeżeli wątek Omikronu stanie się coraz bardziej wyraźny, może nie być to już tak oczywiste – dodał.

Dzisiaj w gronie najsłabszych walut G-10 są Antypody i korony skandynawskie, co może wyprzedzać ponowne podbicie trybu risk-off na globalnych rynkach. Na szerokim ujęciu najbardziej traci turecka lira, której zaszkodziła decyzja agencji Fitch o obniżeniu perspektywy ratingu do negatywnej. W kalendarzu poza wspomnianymi danymi amerykańskiego Departamentu Pracy USA mamy odczyty usługowych PMI w Europie, oraz ISM dla USA. Poza tym uwagę mogą zwrócić też dane z Kanady.

EURUSD pozostaje w łagodnym dryfie w dół w oczekiwaniu na listopadowy odczyt Departamentu Pracy USA o godz. 14:30. Po ostatnich wypowiedziach członków FED może on stanowić wypadkową do szacowania skali przyspieszenia taperingu na posiedzeniu Rezerwy 15 grudnia, oraz polem do budowania oczekiwań, co do podwyżki stóp procentowych w 2022 r. Te niezależnie od dzisiejszych danych mogą być jednak chwiejne za sprawą rozwoju wypadków wokół Omikronu. Niewykluczone, że za kilkanaście dni słabym ogniwem w tej kwestii będzie rejon Nowego Jorku, gdzie wczoraj zaraportowano o 5 przypadkach nowego wariantu COVID – podsumował.

Zobacz również inne audycje:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here