Naga MarketsMyślę, że każdy trader co pewien czas zadaje sobie pytanie: „Trend czy konsolidacja?”.

Pytanie można  podzielić i nieco rozbudować:

  1. Czy trend przeszedł w ruch boczny, a być może …
  2. właśnie kończy się konsolidacja i rynek przyśpieszy?

W zależności od odpowiedzi dobieramy przecież metodę inwestowania. Otwieranie pozycji w konsolidacjach nie cieszy się zbyt dobrą opinią (choć mam nieco odmienne zdanie), natomiast w dalszym ciągu przyjmuje się, że „trend jest Twoim najlepszym przyjacielem” i „płaci za wszystko”. Bez względu na nasze traderskie preferencje warto rozwijać umiejętność rozróżniania rynku trendowego i konsolidacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od kilku miesięcy kiwi (NZDUSD) atakował dolara amerykańskiego zdobywając kolejne bariery i być może wielu uczestników rynku aż dotąd uznaje, że trend wzrostowy obowiązuje, a aktualny spadek to „promocja”…

Być może tak jest w istocie, być może cena tylko trochę „odpoczęła” i odbudowując się w okolicach 0.7240 szykuje się do wielkiego marszu? Zerknijmy..

NZDUSD, wykres dzienny, 18.08.2017, 13.10.

O czym mówią cztery spojrzenia na wykres dzienny NZDUSD? Moim zdaniem informują o formacji fałszywego wybicia z konsolidacji. A więc… konsolidacja trwa. Umarł król, niech żyje król! Starałem się to zobrazować na wykresie 2 i 3. Cena wybiła górą istotny horyzontalny poziom oporu – 0.7370 i po pewnym czasie „fantazjowania” grzecznie powróciła poniżej. A więc co? A więc false break z konsolidacji. Do czasu stabilnego powrotu powyżej 0.7370, a najlepiej potwierdzenia „trendu” poprzez wybicie aktualnego szczytu  (ok. 0.7550 ), przełączam metodę zagrań na rynek w konsolidacji i o tym mówi ostatni wykres.

Być może ktoś zada pytanie: ”Dlaczego nie antycypujesz rynku byka? Przecież wzrosty są możliwe.” Bardzo dobre pytanie!

Więc po pierwsze, nie muszę antycypować  sygnału buy, bo przecież sygnał… jest na wykresie. Uformował się na granicy 0.7240 (objęcie hossy) i obowiązuje. Gorzej w tym wypadku wygląda sprawa z zasięgiem formacji, o ile poziom 0.7370 nie zostanie zdobyty. Powód drugi braku antycypacji byka wydaje mi się ciekawszy. Otóż w konsolidacjach formacja fałszywego  wybicia ukształtowana na dolnej lub  górnej granicy balansowania jest z założenia silnym sygnałami odwrócenia. Nie chcę więc otwierać pozycji przeciwko takiej formacji. Nie upieram się dogmatycznie. Nie wiem, co cena zrobi, moja działka to stawianie sensownych hipotez i planowanie zagrań.  Przygotowałem więc dwie antycypacje niedźwiedzia, a o kupnie pomyślę dopiero po wyłamaniu aktualnego szczytu „trendu”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here