Naga MarketsFranki szwajcarskie na tle flagiW dniu dzisiejszym rynki poznały decyzje monetarną Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), który zgodnie z rynkowym konsensusem postanowił utrzymać bardzo luźną politykę pieniężną, stabilizując w ten sposób rozwój cen i wspierając działalność gospodarczą. Stopy procentowe pozostały zatem na dotychczasowym poziomie -0,75%. 


SNB utrzymał stopy na rekordowo niskim poziomie

Szwajcarski Bank Narodowy w dalszym ciągu utrzymuje stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Warto także podkreślić, że spowolnienie w gospodarce światowej i zmiany w polityce monetarnej innych banków centralnych sprawiają, że prawdopodobnie SNB jeszcze przez dłuższy czas nie podejmie decyzji o podwyżce stóp procentowych.

Thomas Jordan, przewodniczący SNB potwierdza trudniejszą sytuację i przyznaje, że globalne ryzyko gospodarcze jest “wyraźniejsze niż w poprzedniej ocenie polityki pieniężnej”.

Bank centralny wprowadził również nową stopę procentową, która zastąpi obecny przedział oparty na Liborze, ponieważ ten punkt odniesienia jest wycofywany w następstwie skandalu związanego z manipulacją. SNB stwierdził, że depozyty nadal będą obciążone odsetkami w wysokości -0,75%, a jej polityka “pozostaje tak samo ekspansywna, jak wcześniej”.

Stanowisko Szwajcarskiego Banku Narodowego w kwestii globalnych perspektyw gospodarczych jest spójne z poglądami innych banków centralnych, które ostrzegały przed amerykańskim protekcjonizmem i wolniejszym wzrostem handlu. Mowa tu przede wszystkim o Europejskim Banku Centralnym i amerykańskiej Rezerwie Federalnej.

SNB zaktualizował także swoje prognozy inflacyjne. W tym i przyszłym roku ceny miałyby rosnąć nieco szybciej niż zakładano podczas marcowej projekcji, natomiast w 2021 oczekiwane jest nieco wolniejsze tempo wzrostu inflacji. Bank definiuje stabilność cen jako inflację poniżej 2% i zakłada, że poziom ten nie zostanie przekroczony w horyzoncie najbliższych trzech lat.

– Nasza ekspansywna polityka pieniężna pozostaje niezbędna – powiedział Jordan podczas konferencji prasowej. Podkreślił on także, że SNB nadal ma możliwość reagowania na wszelkie wstrząsy, a w odpowiedzi na pytanie, czy obniżki stóp procentowych lub interwencje będą preferowaną bronią, powiedział, że będzie to zależało od sytuacji.

Kurs franka powyżej 3,80 zł

Spoglądając na notowania pary walutowej CHFPLN zauważymy, że na przestrzeni ostatnich dni kurs franka szwajcarskiego tracił wobec polskiego złotego ponad 7 groszy (1,86%). W wyniku tej deprecjacji rynek osunął się w okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia), gdzie w wyniku dzisiejszej decyzji monetarnej SNB pojawiła się większa reakcja popytowa. Jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, kurs franka mógłby docelowo wzrosnąć nawet w okolice 3,86 zł.

Kurs franka powyżej 3,80 zł
CHFPLN daily


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara australijskiego słabnie przez rynek pracy, SNB bez wpływu na franka
Następny artykułCFA – licencja postrzegana jak symbol profesjonalizmu na całym świecie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here