Naga MarketsUkraiński urzędnik posiada 18 tys. bitcoinów (BTC). To majątek wart ponad 1 mld dol.!Urzędnicy służby cywilnej i ukraińscy oficjele są w posiadaniu znacznej ilości bitcoinów (BTC) i innych aktywów cyfrowych, a niektórzy z nich mogą zaliczać się nawet do grona wielorybów (posiadaczy bardzo dużych sum w kryptowalutach), poinformowała lokalna platforma analityki danych Opendatabot.

  • Ukraińscy urzędnicy najchętniej inwestują w bitcoina i ether
  • Rekordzista posiada na swoim koncie 18 tys. BTC, czyli ponad 1 mld dol.
  • Zdaniem ekspertów popularność inwestowania w kryptowaluty wśród funkcjonariuszy publicznych może przyspieszyć adopcję cyfrowych aktywów na Ukrainie

Bitcoin i ether wypełniają portfele ukraińskich urzędników i funkcjonariuszy publicznych

– 46 351 BTC jest zgromadzonych w portfelach urzędników państwowych na rok 2020, zgodnie z deklaracjami finansowymi. Na dzień 5 kwietnia 2021 roku jest to prawie 75 miliardów hrywien – zauważył Opendatabot.

Te artykuły również Cię zainteresują
W przeliczeniu na dolary, oznacza to, że urzędnicy państwowi Ukrainy łącznie posiadają BTC o wartości około 2,67 miliarda dolarów – licząc tylko tych, którzy oficjalnie zadeklarowali swoje zasoby. Warto zauważyć, że jedynie 652 urzędników zgłosiło posiadanie kryptowalut- z 791 872 zatrudnionych na państwowych stanowiskach na terenie całego kraju.

Max Krupyszew, dyrektor generalny procesora płatności kryptowalutowych Coinspaid zauważył, że Ukraina zawsze była “bardzo aktywna w dziedzinie cyfrowych aktywów”. Nikogo nie powinien dziwić więc fakt, że lokalni urzędnicy aktywnie inwestują w kryptowaluty.

Byłem zaangażowany w uruchomienie serii meetupów w 2014 roku na Ukrainie i założyłem Bitcoin Foundation Ukraine. Fundacja okazała się sukcesem i szybko zyskała popularność wśród entuzjastów cyfrowych aktywów. Już wtedy w kraju istniały godne uwagi globalne projekty kryptowalutowe – zauważa Krupyszew.

Stan posiadania kryptowalut przez ukraińskich urzędników. Źródło: Opendatabot

Według Opendatabot, kryptowaluty są najbardziej popularne wśród członków rad miejskich i powiatowych (17,6%) na Ukrainie, a także pracowników policji (8,9%), ministerstwa obrony (5,8%) i prokuratury (4,4%).

Wśród nich znajduje się między innymi członek rady miejskiej Dniepru Wiaczesław Michajłow, którego zasoby kryptowalutowe sięgać mają 18 000 BTC (przy obecnych cenach warte są one ponad 1 miliard dolarów). Petro Lansky, pierwszy sekretarz w ambasadzie Ukrainy w Wietnamie, znalazł się na drugim miejscu z 6 528 BTC (376 milionów dolarów). Trzecie miejsce zajmuje Alexander Urbanski, zastępca przewodniczącego rady obwodowej w Odessie, który posiada 5 328 BTC (307 milionów dolarów).

Jeśli chodzi o osobiste preferencje kryptowalutowe, większość urzędników ukraińskich posiada bitcoina (61,1%) i ethereum (24,2%). Inne aktywa cyfrowe są mniej powszechne: Litecoin stanowi 4,2%, a Cardano i Stellar po 2,8%.

– Rosnąca liczba urzędników publicznych posiadających aktywa kryptowalutowe może doprowadzić tę grupę ludzi do lobbowania regulacji dotyczących kryptowalut. Ukraina może przyspieszyć rewolucję cyfrową i przezwyciężyć trudności gospodarcze w innych sektorach – kontynuował Krupyszew.

Powołał się również na raport opublikowany przez firmę Chainalysis we wrześniu ubiegłego roku, który sugerował, że Ukraina jest “światowym liderem w adopcji kryptowalut”.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułMZ: Dzienna liczba szczepień przeciw COVID-19: 244 748, nowych zakażeń: 28 487
Następny artykułWycofanie roszczeń wobec CD Projektu w postępowaniu w USA
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here