Naga MarketsUkraińska policja ds. przestępstw w sieci aresztowała osobę, która rzekomo umieściła skrypt złośliwego oprogramowania dot. kryptografii na swoich własnych stronach internetowych. O sprawie poinformowały 26 marca lokalne organy ścigania. 

Jednostka ds. cyberprzestępczości ukraińskiej policji aresztowała 32-letniego mężczyznę z regionu Bukowiny, który rzekomo umieścił oprogramowanie do kopania kryptowalut na wielu stronach edukacyjnych, które sam stworzył i administrował. Co ważne, dzięki programowi mógł kopać cyfrowe waluty i wykorzystywać do tego moc obliczeniową użytkowników stron.

Krypto-pasożyt

Strony internetowe hakera generowały spory ruch, bo aż 1,5 miliona odwiedzających miesięcznie. Takie dane podała policja. Służby stwierdziły również, że zainstalowane na www złośliwe oprogramowanie angażowało moc procesora i karty graficznej użytkowników do nielegalnego wydobywania kryptowalut.

Organ policji przeprowadził teraz przeszukanie domu domniemanego cyberprzestępcy i zajął jego sprzęt komputerowy, karty bankomatowe oraz kredytowe, dyski twarde i notatki. Zgodnie z oficjalnym raportem domniemany haker może trafić do więzienia na okres nawet do sześciu lat. Nie wiadomo, ile kryptowalut udało mu się w ten sposób wydobyć.

Zmasowany atak wirusów

W ostatnim okresie odnotowano spory wzrost aktywności szkodliwego oprogramowania typu cryptojacking (czyli takiego, jak opisaliśmy powyżej). Firma ds. bezpieczeństwa cybernetycznego McAfee Labs pod koniec grudnia poinformowała, że ​​całkowita liczba złośliwych programów dot. kopania kryptowalut w ukryciu wzrosła o ponad 4 000 procent w 2018 roku.

Z kolei niedawno AT&T Cybersecurity doniosło, że górnictwo kryptowalutowe jest jednym z najczęstszych celów hakerów atakujących infrastrukturę chmurową firm.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Kumpel z Japonii

Co ciekawe, także dziś media informują o tym, że Sąd Rejonowy w Jokohamie uniewinnił 31-letniego projektanta stron www, który także wykorzystywał moc obliczeniową odwiedzających jego stronę internetową w celu wydobycia cyfrowej waluty. Oskarżony stwierdził jednak przed sądem, że program nie może być uznany za wirusa. Sędzia Toshihiro Homma  powiedział, że działania mężczyzny „nie stanowią przestępstwa”, a także, że “nie można powiedzieć, że osadzenie programu [na www] było społecznie niedopuszczalne”.

W tym samym czasie prokuratorzy zastosowali jednak na oskarżonym karę grzywny w wysokości 100 000 jenów (904 USD), twierdząc, że mężczyzna prowadził swoje działania bez pytania o zgodę odwiedzających jego portal. Twierdzili również, że program zwiększył zużycie energii u odwiedzających. Sąd nie uznał jednak, że soft miał na celu wyrządzenie szkody internautom.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here