Naga MarketsUkraina dogadała się z MFW
Ukraina dogadała się z MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) potwierdził, że negocjacje z przedstawicielami ukraińskiego rządu w Berlinie zakończyły się podpisaniem porozumienia w sprawie poszerzenia dotychczasowego wsparcia finansowego. Mowa tutaj o łącznej kwocie w wysokości prawie 70 miliardów złotych (17.5 miliarda USD).


Modyfikacja wcześniejszego porozumienia

Nowa ugoda zawarta wczoraj (11 marca 2015) w Berlinie, jest modyfikacją dotychczasowych warunków współpracy pomiędzy naszymi wschodnimi sąsiadami oraz MFW. Rząd zobowiązał się przeprowadzać kolejne reformy co miałoby pomóc w stabilizacji rozchwianej gospodarki oraz waluty ukraińskiej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Długoterminowy plan zapomogowy zapewni Ukraińcom bezpieczeństwo finansowe – musimy pamiętać, że państwo znajduje się na skraju bankructwa praktycznie od wielkiego kryzysu z 2008 roku. Lokalna gospodarka musi borykać się z deficytami handlowymi oraz inflacją przekraczającą obecnie 30%.

Rozszerzone porozumienie zapewni więcej bieżących środków, więcej czasu na ich spłatę, większą elastyczność oraz lepsze warunki finansowania.

„Dodatkowe finansowanie również wchodzi w grę”

Jak stwierdziła głównodowodząca Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Christine Lagarde – dodatkowe finansowanie mające na celu wspieranie reform wraz z ich postępem również wchodzi w grę.

„Ukraińskie władze prezentują silne zaangażowanie w chęć wprowadzenia zmian” – powiedziała Pani Lagarde. „Dyscyplina fiskalna jest utrzymywana przy bardzo trudnych warunkach. Pozwoliło to na dopasowanie się kursu waluty i ustabilizowało ceny paliwa.”

Głównym zagrożeniem dla prognoz krajowej gospodarki są ciągłe napięcia militarne na wschodzie kraju. Dzięki porozumieniu Ukraina natychmiast otrzymuje 5 miliardów dolarów, z czego $2.7mld przeznaczone zostanie na wsparcie budżetu. Kolejne transze środków będą przyznawane na standardowych zasadach stosowanych przez MFW – po kwartalnych ocenach sytuacji oraz realizacji reform.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here