Naga MarketsMinister finansów Natalia Jaresko namawia Rosję do przyjęcia ustalonych warunków restrukturyzacji ukraińskiego długu.
Minister finansów Natalia Jaresko namawia Rosję do przyjęcia ustalonych warunków restrukturyzacji ukraińskiego długu.

Ogarnięta wewnętrznym konfliktem Ukraina ma dziś powody do radości. Po pięciu miesiącach żmudnych rozmów, pomiędzy przedstawicielami ukraińskiego rządu z prezydentem Petro Poroszenko na czele oraz wierzycielami Ukrainy, doszło do porozumienia w sprawie redukcji części ukraińskiego długu.


Efektem rozmów jest dwudziestoprocentowy odpis wartości nominalnej euroobligacji wartych nawet 18 mld USD. Jak zauważają obserwatorzy, będzie to znacząca ulga dla ukraińskich finansów, wciąż borykających się z wydatkami na walkę z separatystami na wschodzie kraju. Porozumienie kierowane ze strony ukraińskiej przez tamtejszego ministra finansów – Natalię Jaresko, odracza również daty kolejnych płatności odsetkowych aż o cztery lata, a stopę procentową ustala na poziomie 7,75%.

Prezydent Petr Poroszenko wciąż próbuje uzyskać środki od MFW, potrzebne Ukrainie do walki z największą recesją w regionie. Zaoszczędzone dzięki porozumieniu 15 mld USD z całą pewnością pomogą Ukraińcom w odbudowie własnej gospodarki. Kijów wciąż posiada jednak kolejne 4 mld USD do spłaty, w tym także oficjalnie nie popierającej separatystów Rosji. Moskwa już wielokrotnie ogłaszała, że nie weźmie czynnego udziału w restrukturyzacji ukraińskiego długu.

Do pełnej zgody na redukcję potrzebna jest wspólna wola 75% wszystkich wierzycieli. Wspólny komitet kredytodawców, na czele z Franklin Templeton jest w posiadaniu ukraińskich papierów dłużnych wartych ponad 7 mld USD. Władimir Putin zakupił w grudniu 2013 roku, dwuletnie obligacje warte 3 mld USD by wesprzeć swojego ówczesnego sojusznika na fotelu prezydenta Ukrainy – Wiktora Janukowycza. Pech (?) chciał, że dwa miesiące po zakupie rozpoczęły się masowe protesty na Ukrainie, zmuszające Janukowycza do ucieczki za wschodnią granicę. Jaresko w wywiadzie stwierdza, że propozycja restrukturyzacji posiadanych przez Moskwę papierów jest identyczna jak dla każdego innego obligatariusza. Zaznacza, że ugoda w tej sprawie będzie krokiem od odpolitycznienia stosunków pomiędzy Kijowem i Kremlem – “to będzie wspólny krok naprzód” – stwierdza minister.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here