Naga MarketsFlaga ukrainyUkraina nie po raz pierwszy pozytywnie zaskoczyła fanów kryptowalut. Giełda Kuna wyemitowała stablecoina powiązanego z lokalną walutą fiducjarną, hrywną ukraińską.

Nowy stablecoin, UAX, jest powiązany z hrywną w stosunku 1: 1 i oparty na blockchainie Ethereum. O sprawie dowiadujemy się z oficjalnego ogłoszenia Kuny z 20 lutego.

Stablecoin jest w fazie testów

Według Kuny, UAX jest obecnie testowany przez wybranych użytkowników platformy w otwartej wersji beta. Ten etap potrwa do 20 marca 2020 r. Jego celem jest wdrożenie UAX na rynek.

Stablecoin zostanie publicznie zaprezentowany przez założyciela Kuny, Michaela Chobańskiego, na lokalnej konferencji branżowej BlockchainUa 2020 w marcu.

Ukraina a kryptowaluty

W rozmowie z Cointelegraph Chobański potwierdził stanowisko firmy mówiące, że Kuna jest pierwszym podmiotem, który wprowadzi na rynek stablecoina na bazie hrywny. Wspomniał, że bank centralny Ukrainy badał już też temat krajowej cyfrowej waluty, e-hrywny, w lutym 2019 r. Według Chobańskiego projekt ten nie doszedł i nie dojdzie jednak do skutku – umarł na etapie testów.

Zapytany o warunki regulacyjne stablecoina, stwierdził, że na razie nie ma odpowiednich przepisów na Ukrainie, dodając, że Kuna będzie na razie korzystać z własnej infrastruktury do nadzoru regulacyjnego. Powiedział:

„Jak dotąd nie ma regulacji. Ale jesteśmy motorem tego procesu w kraju. W pewnym momencie w przyszłości będą obowiązywały przepisy, które wyjaśnią ten proces. W tej chwili korzystamy z infrastruktury Kuny. Kiedy prawo będzie obowiązywać, oddzielimy Kunę od operatora stablecoina xreserve.fund.”

Nowy trend

 

Niedawno rozpoczęcie testów nad e-koroną rozpoczął też bank centralny Szwecji. Instytucja jest zdania, że ich celem jest sprawdzenie, czy obywatele kraju są w stanie korzystać z e-waluty. Ma być ona w obsłudze znacznie prostsza niż np. bitcoin – będzie ją można wysyłać do odbiorcy jak wiadomość e-mail.

Nad projektem dPLN pracował też parę lat temu zespół prof. Krzysztofa Piecha. Niestety projekt nie ujrzał światła dziennego. Szkoda, bowiem – jak dziś widać – mogliśmy jako kraj wyprzedzić w zakresie rozwoju rynku stablecoinów inne pastwa na świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here