Naga MarketsFlaga ukrainyBank Centralny Ukrainy zakończył prace nad krajową walutą cyfrową e-hrywną, jak poinformowała agencja prasowa Interfax. Narodowy Bank Ukrainy (NBU) rozpoczął pracę w grudniu 2018 roku, a koncepcja stworzenia waluty cyfrowej rozpoczęła się już rok temu.


Jak powiedział szef oddziału płatności internetowych z NBU- Aleksandr Yablunivskiy: “Pod koniec zeszłego roku rozpoczęliśmy prace pilotażowe, kiedy instrument został wydany dla pracowników NBU, w celu oceny praktycznych aspektów użytkowania i zdolności banku centralnego do realizacji przyszłych projektów, a także uzyskania opinii od użytkowników”.

W Ukrainie system finansowy opiera się głównie na płatnościach gotówkowych, rząd chciałby to zmienić. Dzięki wprowadzeniu waluty cyfrowej, proces ma być łatwiejszy. Rząd ukraiński próbuje stworzyć prawo, które pozwalałoby na obrót walutami cyfrowymi. Oczywiście takie rozwiązanie ma również sporo przeciwników, jednak NBU tłumaczy, że na świecie jest już wielu regulatorów sprawujących nadzór nad kryptowalutami.

“Możemy powiedzieć, że wyprzedziliśmy globalnych liderów (w dążeniu do krajowej waluty cyfrowej), zrobiliśmy krok w kierunku prowadzenia praktycznych badań, pomimo, że jest to mały krok” – skomentował.

Zobacz także: Commerzbank, Siemens i Continental przeprowadziły pilotażową transakcję za pomocą blockchaina

E- hrywna nie jest krytpowalutą

Yablunivksydoał również, że e-hrywny nie należy mylić z kryptowalutą: “Nie mówimy o kryptowalucie, mówimy o cyfrowej walucie banku centralnego, można ją wdrożyć zarówno w technologii scentralizowanego rejestru, jak i zdecentralizowanego”.

W styczniu 2018 r. NBU ogłosiło, że rozważa cyfrową wersję swojej waluty, która nie opiera się na technologii blockchain. Jak informował portal Cointelegraph, różne czynniki kryją się za pragnieniami państw do wydania cyfrowych wersji ich pieniądza fiducjarnego. Jako przykład można podać, kontrowersyjnego “Petro” Wenezueli, token cyfrowy utworzył drugą obiegową walutę będącą wciąż pod patronatem rządu centralnego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here