Naga MarketsDwóch Amerykanów zamieszkujących Północną Karolinę zostało oskarżonych przez CFTC o nieuczciwe praktyki w zakresie działalności FX – mowa tutaj o próbie oszukania klientów oraz podawaniu nieprawdziwych/mylnych informacji tradingowych. Commodity Futures Trading Commission poinformowało, że złożyło w Sądzie Okręgowym Północnej Karoliny pozew przeciwko Ronowi Earlowi McCoulloughowi oraz Davidowi Christopherowi Mayhew, którzy w oszukańcy sposób mieli skłonić do skorzystania ze swoich usług 11 inwestorów.

W okresie trzech lat Panowie McCullough oraz Mayhew prowadzili piramidę finansową, dzięki której wyłudzili ponad 2,3 miliona dolarów od swoich klientów. W pozwie CFTC mowa o co najmniej kilku nadużyciach – podawanie kłamliwych informacji odnośnie poziomu ryzyka na rynku FX, gwarantowanie fałszywych i niepopartych faktami poziomów zwrotu z kapitału, obiecywanie wysokich zarobków (w tym podwójnych zwrotów w krótkim okresie czasu) oraz opłacanie zysków niektórych klientów jak i własnych wydatków pieniędzmi zdeponowanymi przez innych inwestorów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podobnie jak w przypadku wielu innych fikcyjnych programów inwestycyjnych, McCullough i Mayhew przeznaczali fundusze klienckie do wypłacania prowizji „innym” interesariuszom – krążące w ten sposób środki miały zatuszować ich oszukańcze praktyki. Dla CFTC jest to jednak doskonale znany scenariusz, który co jakiś czas powtarza się na jednym z największych światowych rynków. Komitet prowadzi wojnę z tego typu oraz podobnymi praktykami nieprzerwanie od 2008 roku. To właśnie wtedy na jaw wyszła sprawa byłego prezesa NASDAQ, Bernarda Madoffa, który dopuścił się matactw finansowych wycenianych na miliardy dolarów. Od wejścia w życie zapisów ustawy Dodd-Frank do walki z przestępcami finansowymi na rynku FX włączyły się również organy ścigania.

Na podstawie nowych regulacji prawnych CFTC postanowiło w sierpniu 2008 roku uruchomić niezależny oddział zajmujący się monitorowaniem rynku FX. W komunikacie prasowym opublikowanym w tamtym czasie Komitet przyznał, że od wejścia w życie Commodity Futures Modernization Act z 2000 roku, rozpatrywał już ponad 100 przypadków nieetycznych praktyk prowadzonych przez firmy lub osoby fizyczne – każda z tych spraw dotyczyła nielegalnych kontraktów terminowych oraz opcji na FX. CFTC udało się przez kolejne 13 lat nałożyć około 560 milionów dolarów kary na oszustów i zmusić do zwrotu około 450 milionów dolarów zdeponowanych przez naiwnych inwestorów z całego świata.

W przypadku oszustów z Północnej Karoliny, CFTC przytacza przypadek sprawy Travisa Maurice Cox’a. Działając na podobnych zasadach jak Panowie Mayhew i McCullough wyłudził od 5 inwestorów około 1,3 miliona dolarów. Sprawa została już zakończona i Cox musi zwrócić pieniądze oszukanym klientom oraz zapłacić dodatkowe 330 tysięcy dolarów kary. Ponadto otrzymał dożywotni zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności finansowej w regulowanym przez CFTC środowisku.

W przypadku McCuloough’a oraz Mayhew, CFTC również ma zamiar dążyć do zwrotu przez oskarżonych wyłudzonych pieniędzy, nałożenia na nich dodatkowej kary, wypłaty odsetek od nieuczciwie pozyskanych funduszy oraz nałożenia zakazu prowadzenia dalszej działalności.

Komitet w związku ze sprawą po raz kolejny przypomina inwestorom zainteresowanym rynkiem FX, że na swojej stronie internetowej dostarcza wskazówki oraz porady jak odróżnić oszustów i czym kierować się przy wyborze uczciwego oraz rzetelnego partnera inwestycyjnego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here