Naga Markets

sztuczna inteligencja hackerNa początku tygodnia informowaliśmy Was o ataku na protokół Euler Finance, w wyniku którego ukradziono środki o wartości 200 mln dolarów. Jak dotąd, był to największy kryptowalutowy skok w 2023 roku. Hacker stojący za exploitem otrzymał propozycję nagrody za zwrot skradzionych aktywów. Jednakże wszystko wskazuje na to, że oferowana suma 20 mln dolarów go nie interesuje. W dniu 16 marca odnotowano bowiem, że przestępca zaczął przepuszczać część łupu przez kryptowalutowy mikser Tornado Cash.

Środki z Euler Finance trafiły do miksera kryptowalut

W dniu 16 marca firma PeckShield poinformowała, że zauważono transfer skradzionych Etherów, które pochodzą ze skoku na protokół pożyczkowy Euler Finance, do Tornado Cash. Jak na razie, potwierdzono że osoba stojąca za exploitem wyprała za pośrednictwem miksera kryptowalut 1000 ETH, których wartość przy obecnym kursie wynosi 1,65 mln dolarów.







PeckShield przekazał, że zatarcie śladów przebytej drogi na blockchanie przez kryptowaluty, zostało przeprowadzone partiami. Otóż hacker przeprowadził 10 transakcji po 100 Etherów na pośredni adres miksera.

Dzień wcześniej, 15 marca Euler Finance opublikował wpis na Twitterze, w którym informuje, że z racji iż atakujący nie przystał na propozycję zwrotu środków w zamian za możliwość zatrzymania 10% łupu, to firma ogłasza nagrodę w wysokości 1 mln dolarów za pomoc w schwytaniu przestępcy.

Co ciekawe, jeden z użytkowników okradzionej platformy poinformował, że ponoć otrzymał 100 Etherów bezpośrednio od napastnika. Ponoć wysłał wcześniej wiadomość do niego, w której informował, że jeśli ten nie zwróci skradzionych środków, to Wazz (takim nickiem na Twitterze posługuje się pokrzywdzony inwestor) straci oszczędności życia. Sprawa wydaje się dosyć podejrzana. Może hacker stwierdził, że zrobi wyjątek dla jednego użytkownika.

 

Geneza ataku

Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem – Omniscia – będąca również partnerem do spraw audytów dla Euler Finance, poinformowała, że atak został przeprowadzony w wyniku wychwycenia przez hackera z luki w mechanizmie darowizny protokołu. Ten szczegół umożliwił wygenerowanie nadmiernie lewarowanej pozycji, która po likwidacji w tym samym bloku sztucznie napędziła jej zatonięcie, co pozwoliło mu wyprowadzić środki o wartości 200 mln dolarów w takich aktywach, jak DAI, USDC, WBTC i ETH.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Omniscia dodaje, że luka powstała w wyniku nieprawidłowego mechanizmu darowizny, który został wdrożony w ostatniej aktualizacji protokołu (eIP-14 ), który jeszcze nie zdążył przejść audytu bezpieczeństwa.

Funkcja EToken::donateToReserve, która stanowi sedno tej luki, nie była objęta żadnym audytem przeprowadzonym przez firmę Omniscia. W związku z tym kod powodujący lukę nigdy nie był przedmiotem żadnego audytu przeprowadzonego przez nasz zespół – tłumaczy Omniscia.

Na dany moment nie jest jasne, jakie są dalsze zamiary napastnika, czy zamierza zwrócić do protokołu chociaż część wyprowadzonych nielegalnie środków czy może spróbuje skryć się przez organami ścigania.

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPrognoza kursu funta. Czy wygaszenie kryzysu bankowego będzie niekorzystne dla brytyjskiej waluty?
Następny artykułCo się wydarzyło w bilansie Fed? BTFP na pewno potrzebny – okno dyskontowe by wystarczyło?
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.