Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Stacking the Trading Odds in Your Favor


Trading tak naprawdę sprowadza się do dwóch rzeczy. Do tego co dzieje się w twojej głowie i do tego co dzieje się na wykresach. Kluczem jest, by te dwie rzeczy były ze sobą zsynchronizowane, a nie znajdowały się na kursie prowadzącym do katastrofy, tak jak to być może ma miejsce teraz.

Dzisiejsza lekcja będzie ‘szybką listą kontrolną’, z której natychmiast możesz zacząć korzystać, by przechylić szalę sukcesu w tradingu na swoją korzyść.

Bez ściemniania. Bez niepotrzebnych wypełniaczy. Tylko rzetelne, skuteczne i proste do zrozumienia wskazówki, by dać ci większe szanse na zarabianie pieniędzy na rynkach.

Zanim zaczniemy, chce cię poinformować, że ta checklista jest podzielona na dwie główne kategorie: konfluencja wykresu i konfluencja umysłu. Zasadniczo, konfluencja oznacza ‘rzeczy łączące się w jeden punkt’, w tradingu to będzie oznaczało układanie się szans na twoją korzyść. Tym silniejszą konfluencje wykazuje transakcja im więcej czynników zbiega się, by ją wspierać.

Gotów? Zaczynamy…

Konfluencja wykresu

wykres na monitorzeJako tradera korzystającego z price action, moim głównym zadaniem jest znajdowanie sygnałów wykazujących konfluencje. Kiedy mówię “konfluencja”, mam na myśli czynniki wspierające lub powody, dla których powinienem wziąć określony setup. Im więcej takich czynników lub powodów w konfluencji z setupem price action, tym bardziej jestem skłonny do wejścia na rynek.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Oto krótki wykaz niektórych czynników konfluencji wykresu, których możesz szukać, by zwiększyć swoje szanse na obrócenie setupu price action w transakcję, która przyniesie ci zysk…

1. Czy sygnał transakcyjny jest oczywisty?

Dowiedz się jak wyglądają dobre sygnały price action i rozwijaj swoją intuicję, by je rozpoznawać. Dla przykładu, pin bar z długim knotem i niewielkim korpusem jest zazwyczaj ‘bezpieczniejszy’ do rozważenia niż ten, który powoduje u nas zawahanie. Najlepsze sygnały price action są zazwyczaj bardzo oczywiste i dobrze zdefiniowane, a w rezultacie nie powinny zajmować zbyt wiele myśli takich jak: ‘to jest dobry pin bar czy nie?’

2. Czy setup uformował się na rynku w trendzie?

Sygnał price action zgodny z silnym trendem ma ogromną wagę i możemy też rozważyć trend jako główny czynnik konfluencji wspierający określony sygnał. Jeśli widzisz sygnał, który tworzy się po cofnięciu do wsparcia lub oporu w trendzie, ten sygnał utworzył się w punkcie wysokiego prawdopodobieństwa, a punkt ten zdecydowanie wykazuje konfluencje.

3. Jeśli nie ma trendu, czy sygnał tworzy się na kluczowych poziomach wsparcia / oporu?

Jeśli bierzesz pod uwagę setup price action, który uformował się na rynku niebędącym w trendzie, to czy utworzony on jest na kluczowym poziomie wsparcia lub oporu? W większości przypadków chcesz zobaczyć sygnał uformowany zgodnie z trendem lub jeśli grasz przeciwko trendowi bądź w konsolidacji, wtedy sprawdzasz konfluencje z kluczowym poziomem wsparcia / oporu.

4. Czy w pobliżu znajduje się ‘obszar zdarzeń’?

Strefa zdarzeń wykresu ma wysoką konfluencje z poziomem wsparcia lub oporu, który poprzednio / niedawno dał początek ruchowi o silnym momentum. Kiedy widzisz, że cena zbliża się do jednego z tych obszarów / poziomów, powinieneś zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ tam może występować silna konfluencja, gdzie można zaobserwować sygnały wejścia z price action lub nawet rozważyć tzw. ‘wejście na ślepo‘.

5. Poziomy 50-cio procentowego zniesienia

Sygnał price action pojawiający się na 50% zniesieniu głównego ruchu również może być setupem o wysokiej konfluencji. Często zobaczysz kluczowe poziomy wsparcia i oporu zgodne z 50% zniesieniem głównego ruchu, jest to poziom o wysokiej konfluencji i kiedy połączony jest z dobrze zdefiniowanym sygnałem do zajęcia pozycji, to jest to prawie transakcja ‘bez myślenia’, co znaczy, że powinieneś zająć pozycję i nie myśleć nad tym zbyt mocno.

6. Wykładnicze średnie kroczące (EMA)

EMA lub inaczej wykładnicze średnie kroczące dostarczają nam kolejny czynnik konfluencji na wykresie. Cofnięcie się ceny do średnich na rynku będącym w trendzie często jest dobrym miejscem na dołączenie się do tego trendu. Jeśli dostrzegasz poziom wsparcia lub oporu przecinający się z EMA, a do tego uformował się tam sygnał price action, to jest to setup o wysokiej konfluencji, którego rozegranie warto rozważyć.

Konfluencja umysłowa

model mózguOprócz aspektu dotyczącego wykresu, a więc technicznego jest jeszcze jeden ważny aspekt w tradingu, który musisz ułożyć na swoją korzyść – mam na myśli aspekt mentalny. Możesz być najlepszym analitykiem rynkowym na świecie, ale jeśli nie wykazujesz ‘konfluencji mentalnej’, nigdy nie będziesz konsekwentnie zarabiał pieniędzy na rynku.

Musisz mieć konfluencje zarówno w obszarze technicznym jak i umysłowym jeśli chcesz zarabiać pieniądze na rynku w długim terminie. Mam tu na myśli, że tak jak sygnał price action musi się uformować w odpowiednich warunkach na wykresie, tj. z konfluencją, tak samo twój stan psychiczny musi być w odpowiednim stanie, zanim zaczniesz zarabiać.

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, by kultywować właściwe nastawienie umysłowe w tradingu, co w następstwie może przechylić szalę sukcesu na twoją korzyść…

1. Trading plan

Plan tradingu łączy wszystkie elementy razem i pomaga utrzymać stan psychiczny na odpowiednim torze. Więcej o planie możesz dowiedzieć się z kursu Niala lub przeczytać artykuł na comparic.pl.

2. Zaakceptuj rzeczywistość, nie walcz z nią

Szalenie ważną kwestią, o której wielu traderów zapomina jest to, że rynek nigdzie nie ucieknie. Nie powinieneś czuć jakiejkolwiek presji, by wejść w transakcję ani żadnej ‘potrzeby’ bycia na rynku. Im bardziej zrelaksowany i cierpliwy jesteś w tradingu, tym lepiej będziesz działał w długim terminie. Nie staraj się handlować w pośpiechu, kolejne sygnały do zajęcia pozycji ‘czają się tuż za rogiem’, może będą jutro, może w następnych dniach lub tygodniach. Jeśli nie ma oczywistych setupów w konfluencji z wykresem dziś, wtedy wróć jutro i sprawdź czy takie się nie pojawiły.

3. Koncentruj się na wyższych interwałach czasowych

Skupienie się na wyższych interwałach czasowych to chyba najprostszy sposób, by pozostać zrelaksowanym oraz handlować w tzw. ‘strefie’. Kiedy traderzy skupiają się 5-cio / 15-sto minutowych interwałach wykresów bądź niższych, zaczynają być nadmiernie zaangażowani i zestresowani co ostatecznie powoduje, że tracą pieniądze. Handel na wyższych ramach czasowych pomoże ci rozwinąć i utrzymać mentalną konfluencję, gdy zawierasz transakcje.

4. Słuchaj muzyki relaksacyjnej podczas analizowania rynków

Niedawno natknąłem się na fajne miejsce w sieci, a mianowicie focusatwill.com, gdzie możesz wybrać relaksującą muzykę specjalnie zaprojektowaną, by pomóc ci się skoncentrować i dostroić bez rozpraszania. Gorąco polecam tę muzykę do analizowania rynków i pozostawania spokojnym / zrelaksowanym kiedy to robisz lub też wykonujesz jakąkolwiek inną pracę przy komputerze.

5. Miej pracę

Wiem o tym, że wielu z was interesuje się tradingiem, ponieważ chce rzucić pracę i być finansowo wolnym. Trzeba jednak zrozumieć, że jeśli postawisz się w pozycji ‘potrzebującego’ gotówki z tradingu zbyt szybko, skończysz tracąc pieniądze. Trading nie może być twoim ‘Planem A’, ponieważ może potrwać lata nim zaczniesz opłacać rachunki z tego zajęcia. Powinieneś zachować swoje aktualne zatrudnienie, gdyż to ono przynosi ci dochód. Jeśli wreszcie uzyskasz wystarczające przychody z tradingu, by odejść z pracy, będzie to dla ciebie świetna wiadomość, ale mogę ci obiecać, że to się nigdy nie wydarzy jeśli rzucisz pracę i uczynisz trading jedynym źródłem zarobku, zanim faktycznie będziesz odnosił w nim sukcesy. By utrzymać odpowiednią konfluencje umysłową do zarabiania pieniędzy na rynku, musisz być wolny od stresu i jeśli czujesz, że ‘nie masz innej opcji’ niż zarabianie z tradingu, zaczniesz podchodzić do tego zbyt emocjonalnie, poddasz się over-tradingowi / przelewarowaniu i ostatecznie stracisz swoje pieniądze.

6. Pozbądź się oczekiwań

Wielu traderów próbuje zwyciężać w każdej transakcji, a to ostatecznie powoduje, że tracą swoje pieniądze. Należy zaakceptować fakt, że każda strategia tradingowa będzie czasem miała stratne transakcje. Ponadto, rozkład zyskownych i stratnych trade’ów jest losowy. To znaczy, że nawet jeśli zarobiłeś na 60% transakcji, nigdy nie wiesz czy jakaś konkretna transakcja będzie wygrana czy przegrana, ponieważ są one rozmieszczone w sposób losowy. Wyobraź sobie słoik wypełniony kulkami, znajduje się w nim 60% kulek zielonych i 40% czerwonych. Potrząsasz słoikiem i wszystkie kulki są teraz rozmieszczone losowo. Jeśli włożysz rękę do słoika i wyciągniesz jedną z kulek, masz losowe szanse, że będzie to zielona lub czerwona kulka, choćbyś wyciągnął wszystkie kulki na raz, 60% z nich byłoby zielonych. Zatem musisz dać swojej strategii liczną serię transakcji, by mogły one zagrać na twoją korzyść i nie możesz załamywać się przez jakąkolwiek stratną transakcję, ponieważ jeśli trzymasz się swojego trading planu, wiesz że to tylko część gry.

Nie staraj się, aby każda transakcja kończyła się sukcesem, Zamiast tego, zarządzaj odpowiednio ryzykiem i akceptuj straty jako koszt bycia traderem czy też robienia biznesu na rynku.

7. Bądź minimalistą

Tworzenie ‘mentalnej konfluencji’, by być odnoszącym sukcesy traderem zawiera się w minimalistycznym podejściu do tradingu. Bycie zrelaksowanym, cierpliwym i zdyscyplinowanym podczas tradingu – te wszystkie rzeczy są łatwiejsze do osiągnięcia jeśli podejdziesz do niego minimalistycznie. To znaczy, że nie potrzebujesz wskaźników, nie potrzebujesz analizować 40-stu różnych rynków, spoglądać na niższe interwały czasowe, ślęczeć przed monitorem całą noc patrząc na swoje transakcje, ani nie potrzebujesz drogich kanałów z wiadomościami czy dziesięciu monitorów.

Zajmij pozycję i zapomnij o transakcji (‘set and forget’), stań się minimalistą, a to pomoże ci stworzyć odpowiedni stan umysłu po prostu jako ‘efekt uboczny’ twojego minimalistycznego podejścia do tradingu.

Wniosek…

Mimo, że ludziom z zewnątrz może się wydawać, iż sukces w tradingu wynika ze szczęścia, to tak nie jest. Jest to raczej końcowy rezultat treningu i kształcenia w odpowiedniej technice tradingowej takiej jak price action, doświadczenia i połączenia tego wszystkiego w jedną całość. Zasadniczo, sukces w tradingu, jak większość rzeczy w życiu jest wynikiem robienia prawidłowo i konsekwentnie wielu małych czynności.

Wystarczy jedno potknięcie we własnym zdyscyplinowaniu, by rozpocząć emocjonalną lawinę błędów w tradingu. Korzystanie z listy kontrolnej, takiej jak omawiam w tej lekcji pomoże ci rozwinąć właściwe nawyki tradingowe, a rozwój odpowiednich nawyków jest jedynym słusznym sposobem, by uchronić się przed kolejnymi wpadkami w twojej dyscyplinie umysłowej czy tradingowym osądzie.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Stacking the Trading Odds in Your Favor


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here