Naga MarketsUK zaskakuje danymi o bezrobociu, a Funt dostaje skrzydeł.

11.09.2013

Te artykuły również Cię zainteresują
Dziś, tradycyjnie już o godzinie 8:30 GMT, Wielka Brytania opublikowała serię danych z rynku pracy. Ku zaskoczeniu inwestorów i ekonomistów, bezrobocie spadło o 0,1% z poziomu 7.8% do 7.7%. Spadła również ilość wniosków o benefity dla bezrobotnych. Są to dobre dane dla Wielkiej Brytanii, ponieważ sugerują, że gospodarka w Zjednoczonym Królestwie nabiera momentum wzrostowego. Czy jednak jest to tożsame z wzrostem wartości Funta w średnim i długim terminie? To dopiero ma się wyjaśnić.

Bezpośrednio po publikacji Funt Szterling dostał skrzydeł i umocnił się w stosunku do pozostałych walut, w szczególności EUR, USD, CAD, JPY. Natomiast w stosunku do wspaniale spisujących się ostatnio antypodów (AUD, NZD) Funt nie był w stanie utrzymać zysków i chwilę późniejzostał sprzedany. Warto także zauważyć, że w stosunku do Dolara Amerykańskiego, waluta królestwa tradowana była niżej przez większość roku. W tym tygodniu inwestorzy zmagają się ze szczytem z czerwca, kiedy to Fed ogłosił plan rozpoczęcia ograniczania QE jeszcze w tym roku w wyniku czego Dolar umocnił się gwałtownie tworząc lokalny szczyt.

Rajd Funta podyktowany jest wycenianiem przez inwestorów długoterminowych przyszłych podwyżek stóp procentowych (“Bank of England celuje w 7% stopę bezrobocia”). Bank Anglii zakładał w swoich prognozach, iż pierwsza podwyżka stóp będzie możliwa nie wcześniej niż w 2016 roku, jednak do tej pory ekonomiści szacowali, że może to być nawet połowa 2015. Po obecnych danych te wyceny mogą ulec rewizji. Z drugiej jednak strony BOE to nie tylko stopy procentowe. Bank centralny siedzi na stercie Giltów wartych ~375 mld Funtów i prędzej czy później konieczne będzie przeprowadzenie strategii wyjścia z tych aktywów, co oznacza wzrost podaży na rynku brytyjskiego długu. Jeśli inwestorzy z rynku obligacji, którego obroty liczy się w miliardach Funtów, zechcą obstawić tę wyprzedaż, to dla Funta będzie to oznaczać silną presję w dół.

Zapraszam do dyskusji na temat tradingu i rynku Forex na naszym FORUM.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here