Naga MarketsjohnsonRząd Wielkiej Brytanii poinformował, że ​​uruchomi specjalną linię gwarancyjną pożyczek o wartości 330 miliardów funtów. Przeznaczy dodatkowe 20 miliardów na ulgi podatkowe, dotacje i inne pomoce dla firm zagrożonych upadkiem z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Funt ulega silnej deprecjacji w tym miesiącu tracąc już 6 procent w stosunku do dolara. Para GBPUSD spadła do 1,20, niedaleko czteroletnich minimów.


Wielka Brytania: Liczba ofiar koronawirusa wzrosła o 16 do 71

Kanclerz Skarbu Rishi Sunak po raz kolejny zobowiązał się zrobić „wszystko, co trzeba”, aby pomóc detalistom, barom, lotniskom i innym firmom. Wiele z nich boryka się z negatywnymi skutkami epidemii, co zwiększa ryzyko wystąpienia fali bankructw. Epidemia w Wielkiej Brytanii zatacza coraz szersze kręgi, gdy liczba ofiar koronawirusa wzrosła o 16 do 71.

To nie czas na ideologię i ortodoksję. To czas na śmiałość, czas na odwagę – powiedział we wtorek Sunak wraz z premierem Borisem Johnsonem.

Wielka Brytania, krytykowana przez niektórych naukowców za zbyt wolne działanie, aby sprawnie zahamować rozprzestrzenianie się wirusa, przyspieszyła swoją reakcję w poniedziałek, gdy rząd nakazał ludziom unikać pubów, klubów, restauracji, kin i teatrów.

We wtorek ogłoszono odwołanie rutynowych operacji na trzy miesiące, aby skoncentrować służbę zdrowia na koronawirusie, a sądy w Anglii i Walii zajmujące się poważnymi przestępstwami nie rozpoczną procesów, które mogą trwać dłużej niż trzy dni.

Musimy działać jak każdy rząd w czasie wojny i robić wszystko, aby wspierać naszą gospodarkę – powiedział Johnson.

Sunak określił wtorkowy pakiet środków jako dotychczas niespotykany, chociaż Wielka Brytania wydała gwarancje w wysokości około 1 bln funtów podczas globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku.

Wielka Brytania zadłuży się jak za czasów II wojny światowej?

Jednak Instytut Badań Fiskalnych ostrzega, iż Sunak będzie musiał „dać jeszcze więcej.”, Z kolei Allan Monks, ekonomista JP Morgan, uważa, że z wyłączeniem gwarancji kredytowych, wielkość zaproponowanych środków stymulujących w Wielkiej Brytanii na ten rok „prawdopodobnie są zbyt małe, aby zaradzić trwającemu szokowi gospodarczemu”.

Kanclerz Skarbu dodał, że wszystkie firmy zajmujące się handlem detalicznym, hotelarstwem i wypoczynkiem zostaną zwolnione z podatku od nieruchomości, a także zostanie wprowadzony nowy program gwarancji kredytowych, który będzie równowarty 15% brytyjskiej produkcji gospodarczej.

Tymczasem Bank Anglii (BoE) zapowiedział, że utworzy nowy fundusz wraz z ministerstwem finansów w celu zakupu długu komercyjnego na okres do jednego roku, emitowanego przez spółki o ratingu inwestycyjnym, wnoszące „istotny wkład” w gospodarkę Wielkiej Brytanii. Inwestorzy oczekują również kolejnej obniżki stóp procentowych przez BoE i rozszerzenia programu zakupu obligacji skarbowych o wartości 435 miliardów funtów.

Fundusz byłby finansowany przez tworzenie rezerw banku centralnego, podobnie jak program łagodzenia ilościowego. Zaniepokojeni brytyjscy eksperci budżetowi twierdzą, że skala potrzebnych pożyczek może przypominać ogromne i gwałtowne zadłużenie kraju podczas drugiej wojny światowej.

Teraz nie jest czas na nadmierne redukowanie długu sektora publicznego. Podczas drugiej wojny światowej przez pięć lat posiadaliśmy deficyt budżetowy przekraczający 20% PKB i było to słuszne działanie – powiedział Robert Chote, szef Biura ds. Odpowiedzialności Budżetowej.

Kurs funta najniżej od 6. miesięcy. GBPUSD przebije poziom 1,20?

Notowania pary walutowej GBPUSD uległy w tym tygodniu silnej deprecjacji spadając o niemal 2 procent do poziomu zeszłorocznego minimum 1,20. Jest to zarazem poziom, który został wyrysowany po niepewności związanej w wynikami wyborów dot. Brexitu. Przebicie tego wsparcia może wywołać ogromną falę przeceny funta, która może dotrzeć do poziomu 1,10, a nawet w rejon parytetu. Z drugiej strony dopiero ponowny wzrost powyżej ostatniego szczytu 1,32 oznaczałoby wyhamowanie presji podaży.


Czy chciałbyś handlować prawdziwymi akcjami i futures z dźwignią?
SPRAWDŹ NAS
Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingviewcom
Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here