Naga MarketsTheresa May premier UKMijający tydzień był szczególnie niespokojny dla inwestorów, którzy posiadają ekspozycję na Wielką Brytanię. Seria głosowań w tym tygodniu, choć nie przyniosła zaskoczeń to wprowadziła duży zamęt, a jego końca nie widać. Eksperci z dużych banków komentują bieżącą sytuację Brexitu i wskazują dalszy kierunek kursu funta szterlinga.


Wielka Brytania: Możliwe trzecie znaczące głosowanie w sprawie umowy May już we wtorek – ING

James Smith, ekonomista rynków w ING sugeruje, że wiele uwagi poświęca się prokuratorowi generalnemu Wielkiej Brytanii Geoffreyowi Coxowi, który podobno prowadzi rozmowy z Partią Demokratyczno-Unionistyczną (DUP), aby zobaczyć, jak można zmienić sytuację dotyczącą spornej granicy z Irlandią.

Jeśli rząd zdoła wygrać z DUP, wówczas wielu konserwatywnych posłów, a także niektórzy z Partii Pracy mogą zdecydować się na poparcie rządu. Na podstawie tego, że prokurator generalny nie zdoła wyciągnąć królika z kapelusza, uważamy, że ostatecznie dojdzie do ostrej walki politycznej. To czy umowa Maya zyska poparcie zależy od tego, czy: zwolennicy Brexitu uważają, że istnieje realna szansa na długie opóźnienie Brexitu oraz czy uważają, że parlament jest w stanie znaleźć większość na scenariusz łagodniejszego Brexitu – wskazano w raporcie.

Wielka Brytania: Tydzień pełen dramatu – Westpac

Fragment flagi UK wewnątrz flagi UEWedług analityków z Westpac, ostatni tydzień był bardzo dramatyczny dla gospodarki Wielkiej Brytanii, z trzema głównymi głosowaniami dot. Brexit w parlamencie. Po pierwsze, umowa premier Maya została odrzucona po raz drugi. Następnie Brexit „bez porozumienia” został wykluczony przez drugie głosowanie. I wreszcie za pośrednictwem trzeciego głosowania zatwierdzono przedłużenie okresu negocjacji ws. art. 50.

Podczas gdy drugi i trzeci wynik głosowania są krokami pozytywnymi to nie zawężają podziału między różnymi frakcjami politycznymi w brytyjskim parlamencie. Jeśli umowa premier May zyska poparcie, parlament zgodził się na przedłużenie do 30 czerwca. Jeśli jednak się to nie uda to wzrośnie niepewność, ponieważ data przedłużenia tego scenariusza nie była bezwzględna w trzecim głosowaniu. Prawdopodobnie UE będzie dążyć do jak najdłuższego okresu negocjacji. Naszym zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie, które daje nadzieje na lepszy rozwój wydarzeń i czas na owocne dyskusje – napisano w raporcie.

Z kolei zdaniem Tima Riddella, stratega rynkowego w Westpac, Brexit pozostanie kluczowym „silnikiem napędowym” funta w najbliższym czasie.

Niezdolność Zjednoczonego Królestwa do uzgodnienia jednej wersji umowy dot. Brexitu sprawiło, iż niezbędne będzie przedłużenie art. 50. Ryzyko wyjścia „bez transakcji” zostało zmniejszone, ale Wielka Brytania musi uzyskać zgodę UE na dowolną formę przedłużenia okresu negocjacji. Niepowodzenie mogłoby zmusić Wielką Brytanię do odstąpienia od art. 50, co mogłoby wywołać niezamierzone i nieuporządkowane wyjście z Unii Europejskiej. Para GBP/USD pozostaje póki co w konsolidacji 1.30-1.37 – wskazał Tim Riddell.

TD Securities: GBP/USD nie zdołał przebić się przez lokalne maksimum

Analitycy TD Securities wyjaśniają, że para GBP/USD nie zdołała przebić się przez lokalny opór, nawet po głosowaniu w sprawie przedłużenia terminu Brexitu.

Uważamy, że kurs pary GBP/USD nie przebije strefy oporu 1.3290 – 1.3350 do czasu poznania wyników ws. trzeciego głosowania umowy May – podsumowano.

UK: Tydzień pełen dramatu wokół Brexitu. Czego oczekiwać dalej? – komentują duże bankiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here