Naga Marketsizba gminWczoraj wieczorem brytyjski parlament przyjął tzw. poprawkę Letwina stosunkiem głosów 329-302 i tym samym przejmując od rządu kontrolę nad procesem Brexitu. Już jutro Izba Gim będzie głosować nad serią wniosków dotyczących dalszego postępowania w negocjacjach. Będzie miało to na celu zmuszenie parlamentarzystów do jasnego opowiedzenia się za rozwiązaniami, które (teoretycznie) są gotowi poprzeć, a które stanowczo odrzucają. Eksperci z dużych banków inwestycyjnych Commerzbanku, ING oraz Deutsche Banku komentują bieżącą sytuację oraz prognozują możliwe scenariusze.


Zobacz również: Inicjatywa w rękach parlamentu UK – kurs euro i dolara zyskuje względem złotego

ING: Brexit coraz bardziej skomplikowany

Puzzle UE UK Unia GBP Brexit EURJames Smith, ekonomista rynków rozwiniętych w ING zauważa, że ​​w poniedziałek wieczorem brytyjscy deputowani zagłosowali za przejęciem kontroli nad procesem Brexitu i dali czas na orientacyjne głosowanie w sprawie alternatywnych ścieżek. Oznacza to, że obecnie premier Theresa May musi uzyskać porozumienie dot. Brexitu za pośrednictwem parlamentu.

Proces głosowania rozpocznie się jutro po południu, a głównym pytaniem pozostaje czy jakakolwiek pojedyncza opcja może stanowić większość wśród prawodawców. Nie ma wstępnie ustanowionej listy opcji. Zamiast tego ustawodawcy będą mogli przedstawić preferowane rozwiązania, a prelegent Izby Gmin wybierze spośród nich te najbardziej popularne. W ocenie Smitha stała unia celna najprawdopodobniej stanie się preferowanym scenariuszem.

Ważniejsze pytanie brzmi, czy May ma polityczne poparcie do zmiany kierunku w którym podąża Brexit. Premier bardzo niechętnie dążyła do porozumienia między partiami w sprawie Brexitu, obawiając się, że może to doprowadzić do podziału w Partii Konserwatywnej. Jeśli parlament zdecyduje się poprowadzić Brexit w „łagodniejszym kierunku”, wówczas wielu konserwatywnych eurosceptycznych ministrów i posłów może być gotowych głosować przeciwko rządowi podczas kolejnego głosowania o wotum nieufności. Tak czy inaczej następne dwa tygodnie będą „przeciąganiem liny” między rządem, a parlamentem – uważa James Smith.

Wielka Brytania: Niepewność polityczna będzie się utrzymywać – Deutsche Bank

Jak zauważają analitycy z Deutsche Banku brytyjscy posłowie poparli rozwiązanie zaproponowane przez konserwatywnego Sir Olivera Letwina, co pozwoliło parlamentarzystom przejąć kontrolę nad harmonogramem parlamentarnym z dala od decyzji rządu.

Po wczorajszym głosowaniu rząd wydał oświadczenie krytykujące niebezpieczny i nieprzewidywalny precedens ustanowiony przez głosowanie. Niemniej jednak rząd Theresy May zobowiązał się do współpracy z parlamentem w celu osiągnięcia rozsądnego wyniku. W oświadczeniu wezwano do „realizmu”, odwołując się do drugiego referendum lub wyborów jako potencjalnych opcji. Niepewność nie opuszcza Wielkiej Brytanii, co niewątpliwie będzie ciążyć na funcie szterlingu – napisano w raporcie.

Brexit w cenach kursu funta (GBP)? – Commerzbank

Pomimo trwającego widma hard Brexitu, Karen Jones analityk w Commerzbanku sugeruje, że nadal faworyzują pozycje długie dla pary GBP/USD po tym, jak notowania odbiły się od średniej MA55 (kolor czerwony) i MA200 (kolor zielony) w okolicach poziomu 1,2980.

Rynek niedawno zakwestionował szczyt z lipca 2018 r. 1,3363, docierając do 1,3382 po czym nastąpił impuls spadkowy. Pod warunkiem, że spadki będą utrzymywać notowania powyżej średniej MA200, naszym głównym celem pozostaje poziom 1,3563, gdzie przebiega średnia MA200 na interwale tygodniowym – wskazała Jones.

Poniżej MA200 na interwale D1, kolejne wsparcie znajduje się w strefie 1,2895 – 1,2900. Strefa ta chroni ważne minimum z lutego na poziomie 1,2772 – podsumowano w raporcie.

Zobacz również: Funt w centrum uwagi przez Brexit. Kurs funta w kierunku 1,33

USA: Recesja w przyszłym roku, słaby dolar i polityka FED – prognozy dużych bankówtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here