Naga MarketsBrytyjska premier Theresa May wyrusza w tym tygodniu na tournée po krajach afrykańskich, gdzie będzie poszukiwała nowych partnerów handlowych. Wizyty zaplanowane między innymi w RPA, Nigerii oraz Kenii mają być odpowiedzią na zbliżający się wielkimi krokami Brexit, który bez porozumienia Wyspiarzy z Unią Europejską może mocno utrudnić utrzymanie dotychczasowych umów dotyczących wymiany towarów i usług.


“Kiedy przygotowujemy się do opuszczenia Unii Europejskiej, nadszedł czas, by Wielka Brytania pogłębiła i wzmocniła swoje globalne partnerstwa” – powiedziała May w oświadczeniu. “Bardziej dostatnia, rozwijająca się i handlująca Afryka leży w naszym wspólnym interesie”. Wielka Brytania widzi potencjał na kontynencie o młodym i rosnącym zaludnieniu – obecnie 16% światowej populacji – ale który przyciąga zaledwie 3% bezpośrednich inwestycji zagranicznych i stanowi zaledwie 3% światowego handlu towarami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Brexitowe napięcia cały czas wzrastają

May staje przed coraz trudniejszym wyzwaniem, ponieważ najbardziej zażarci eurosceptycy w rządzącej partii konserwatywnej naciskają, aby opracować plan utrzymania bliskich związków z unijnym rynkiem towarów po oficjalnym rozwodzie UK z UE. Zaledwie siedem miesięcy pozostało do finalnej daty 29 marca, a na rynkach finansowych rosną obawy, że negocjacje mogą się załamać bez porozumienia (tak zwany hard Brexit).

Według “The Sunday Times” premier nakazała swoim najwyższym urzędnikom, aby wzięli udział w specjalnym posiedzeniu gabinetu w dniu 13 września, ze szczególnym uwzględnieniem planowania awaryjnego Brexitu bez porozumienia.

W Wielkiej Brytanii ministrowie są podzieleni co do wpływu Brexitu na gospodarkę Wysp. W zeszłym tygodniu kanclerz skarbu Philip Hammond ostrzegł Wielką Brytanię, że bez porozumienia gospodarka straci co najmniej 100 miliardów dolarów. Jednak w wywiadzie dla The Sunday Times, sekretarz ds. Brexitu, Dominic Raab powiedział, że takie prognozy powinny być traktowane z “pewną dozą ostrożności”, ponieważ w przeszłości były “błędne”.

Zobacz również: Wielka Brytania z tytułem króla walut pomimo Brexitu

Rosnący problem imigracji

Podczas swojego afrykańskiego tournée May podkreśli znaczenie, jakie dla Europy ma inwestowanie w stabilność i bezpieczeństwo na kontynencie afrykańskim w celu zahamowania napływu migrantów poszukujących schronienia na wybrzeżach europejskich.

“W interesie świata leży zapewnienie stabilności, miejsc pracy i wzrostu w Afryce, ponieważ konflikty, słabe perspektywy pracy i niestabilność gospodarcza będą nadal sprzyjać migracji i niebezpiecznym podróżom do Europy” – powiedział rzecznik prasowy brytyjskiej premier.

Podczas pierwszej wizyty w regionie May odwiedziła Tunezję jako minister spraw wewnętrznych. To także pierwsza od ponad 30 lat wizyta premiera Wielkiej Brytanii w Afryce Subsaharyjskiej od 2013 roku, a także pierwsza od 1962 roku wizyta w Kenii – brytyjskim protektoracie.\

May zabiera ze sobą świtę dyrektorów biznesowych

May spotka się we wtorek z prezydentem RPA Cyrylem Ramaphosą w Kapsztadzie, a następnie w środę uda się do Abudży, aby zobaczyć się z prezydentem Nigerii Muhammadewą Buhari, a w czwartek do Nairobi na spotkanie z prezydentem Kenii Uhuru Keniatią.

W skład delegacji biznesowej wchodzą Bill Winters, Dyrektor Generalny Standard Chartered, David Schwimmer, Dyrektor Generalny London Stock Exchange Group Plc oraz Karen Betts, Dyrektor Generalny Scotch Whisky Association. Inne reprezentowane firmy i organizacje to Bechtel U.K., CDC Group, City of London Corporation, Financial Conduct Authority, JCB, Mabey Bridge Ltd. oraz Mott Macdonald Ltd.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here