Naga Marketsbig benWielka Brytania zrobiła decydujący krok w kierunku nieszkodliwego Brexitu, ponieważ członkowie Parlamentu i przywódcy partii politycznych poparli działania zapobiegające chaotycznemu wyjściu z Unii Europejskiej. Ta pozytywna informacja sprawia, iż kurs funta zyskuje w stosunku do dolara już czwartą sesję z rzędu.


Hard Brexit uniknięty jednym głosem!

izba gminGłosowanie w Izbie Gmin miało miejsce wczoraj tuż przed północą i jego celem było zablokowanie możliwości hard Brexitu. Projekt ustawy – której sprzeciwiła się sama premier Wielkiej Brytanii – wygrał zaledwie jednym głosem stosunkiem głosów 313 -312 i przejdzie teraz do wyższej izby Parlamentu. Wynik tego głosowania zniszczył marzenia niektórych członków Partii Konserwatywnej o twardym zerwaniu z blokiem, które mogło nastąpić już w przyszłym tygodniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak informowaliśmy wczoraj Theresa May zmieniła strategię pod wpływem świadomości, że może nie zebrać wystarczającej liczby głosów do przekonania Parlamentu. Obecna próba współpracy z liderem opozycyjnej Partii Pracy, Jeremy’m Corbyn’em ma na celu otworzenie drzwi do możliwości znacznie łagodniejszego przeprowadzenia Brexitu, potencjalnie utrzymując Wielką Brytanię wewnątrz unii celnej UE.

Inicjatywa międzypartyjna to ostatnia szansa May by uzyskać porozumienie w Parlamencie, co umożliwiłoby Wielkiej Brytanii opuszczenie UE bez konieczności przeprowadzania wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w maju. Jednocześnie rośnie niebezpieczeństwo niestabilności rządu, gdyż w środę do dymisji podało się dwóch ministrów w związku z podjętą współpracą z „marksistowskim” przywódcą Partii Pracy. Corbyn chce unii celnej z UE, dostępu do jednolitego rynku, dostosowania przepisów do środowiska, a także praw konsumentów i pracowników.

Obie strony muszą z czegoś zrezygnować, co oznacza ból po obu stronach. Pewne rozwiązanie celne będzie oczywiście częścią przyszłej struktury – powiedział kanclerz skarbu Philip Hammond w środę w wywiadzie dla Peston ITV.

Rozłam w Partii Konserwatywnej?

rozłam, rozpad, eksplozjaTrudności z jakimi boryka się May polegają na tym, że jej partia może się rozpaść jeśli poprze żądania Corbyna. Wcześniej wykluczyła możliwość członkostwa w unii celnej, ponieważ uniemożliwiłoby to Wielkiej Brytanii zawarcie własnych umów handlowych, co było do tej pory kluczowym celem Brexitu. W głosowaniach indykatywnych w sprawie różnych modeli wyjścia, które odbyły się w poniedziałek w Izbie Gmin, zaledwie 36 konserwatystów poparło unię celną, co pokazuje jaki stosunek mają członkowie partii May.

Jeden z dwóch ministrów Nigel Adams, który wczoraj zrezygnował z pełnionego stanowiska napisał, że rząd nie jest w stanie dostarczyć „Brexitu, za którym głosowali ludzie” oraz uważa, że zwiększa się ryzyko „przejęcia rządu przez Corbyna”.

Zobacz również: Brexit: Jak duże banki widzą rynek brytyjski po opuszczeniu UE, co z kursem funta

Brexit: Czas się kończy

Jeśli May nie będzie w stanie osiągnąć porozumienia z Partią Pracy w sprawie jednolitego podejścia obiecała zgodzić się na szereg opcji, które należy skierować do Izby Gmin w celu uzyskania serii głosowań i określenia dalszej drogi. Jednak czas, aby dojść do porozumienia prawie się skończył. May musi przedstawić przywódcom UE nowy plan działania na szczycie w Brukseli już 10 kwietnia, aby przekonać ich by dali UK więcej czasu na przygotowanie się do opuszczenia bloku. Europejscy przywódcy zgodzili się już raz przedłużyć termin Brexitu.

W środę przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oznajmił, że Parlament musi do 12 kwietnia znaleźć kompromis, który poprze większość członków Izby Gmin, aby UE zgodziła się na krótkie przedłużenie do 22 maja. W przeciwnym razie Wielka Brytania może zostać zmuszona do dużo dłuższego pozostania (mowa nawet o dwóch latach) we wspólnych strukturach.

Kurs funta zyskuje czwarty dzień z rzędu

Funt brytyjski umocnił się po tym jak prawodawcy z Wielkiej Brytanii głosowali za zablokowaniem hard Brexitu, chociaż kurs pary walutowej GBP/USD utrzymuje się w dalszym ciągu w zakresie wąskiej konsolidacji.

Waluta Wielkiej Brytanii zyskuje, choć spodziewałem się nieco większego impulsu wzrostowego. Uważam, że para GBP/USD osiągnie poziom 1.34 do końca tego kwartału biorąc pod uwagę malejące szanse na hard Brexit – powiedział Bipan Rai, szef ds. strategii wymiany walut w kanadyjskim Imperial Bank of Commerce.

Zobacz również: Kurs funta (GBP) kieruje się polityką Wielkiej Brytanii – Rabobank

Wszystko, co pomaga uniknąć Brexitu bez umowy jest pozytywne. Widzę jednak ryzyko wcześniejszych wyborów, podziałów w rządzącej Partii Konserwatywnej i perspektywę wspólnego rządu Partii Pracy i Szkocji, co mogłoby doprowadzić do deprecjacji funta szterlinga – powiedział Sean Callow, strateg walutowy z Westpac.

Para GBP/USD pozostaje w pozytywnej strukturze pivotowej, co niewątpliwie wspiera dalsze wzrosty. Najbliższym oporem jest poziom 1.3269, a jego przebicie otworzy drogę do tegorocznego szczytu 1.3380. Z drugiej strony lokalne wsparcie stanowi strefa 1.2978 – 1.3011.

UK odrzuca szansę na Brexit bez porozumienia. Kurs funta zyskujeConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. Ja nie wiem, co są warte Wasze analizy. Od jakiegoś czasu, już to obserwuję, kiedy pojawia się artykuł tego typu, to akurat ta waluta idzie w drugą stronę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here