Naga MarketsKurs funta rośnie ponad 0,4%. PKB Wielkiej Brytanii skurczyło się o 2 proc.Szereg danych z Wielkiej Brytanii otworzył sesję europejską. Najważniejsza w tym zestawieniu była dynamika Produktu krajowego brutto (PKB) w ujęciu rocznym, kwartalnym i miesięcznym. Brytyjska gospodarka skurczyła się w I kwartale odzwierciedlając pierwsze skutki pandemii koronawirusa. Dane były jednak lepsze od prognoz rynkowych. Po publikacji kurs funta umacniał się wobec dolara.

  • Gospodarka brytyjska skurczyła się o 2 proc. w I kw. 2020 r.
  • Spadek PKB w ujęciu miesięcznym sięgnął 5,8 proc.
  • Kurs funta odbija od kluczowej strefy wsparcia

Brytyjska gospodarka skurczyła się o 2-proc. w I kw.

Szacuje się, że produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii spadł o 2 proc. w pierwszym kwartale (od stycznia do marca) 2020 r., co stanowi największy spadek od czwartego kwartału (od października do grudnia) 2008 r. Prognozy były tu jednak bardziej pesymistyczne, zakładały bowiem spadek aż o 2,6 proc.

W porównaniu z tym samym kwartałem rok temu, PKB Wielkiej Brytanii spadło o 1,6 proc. i jest to największy spadek od czwartego kwartału 2009 r., kiedy również odnotowano osunięcie o 1,6%.

Dzisiejsza publikacja odzwierciedla pierwsze bezpośrednie skutki pandemii COVID-19 oraz środki rządowe podjęte w celu zmniejszenia transmisji wirusa. Miało miejsce powszechne zakłócenie działalności gospodarczej, ponieważ sektor usług spadł o rekordowy 1,9% w pierwszym kwartale; wystąpiły także znaczne kontrakcje w produkcji i budownictwie.

Komentując dzisiejsze dane o PKB, Jonathan Athow z ONS powiedział:
– Wraz z nadejściem pandemii w marcu dotknięty został prawie każdy aspekt gospodarki, co spowodowało, że wzrost wzrósł do rekordowego miesięcznego spadku. Usługi i budownictwo odnotowały rekordowe spadki w ciągu miesiąca. Znaczne spadki widoczne były także jeśli chodzi o edukacje, sprzedaż samochodów i u restauratorów. Wzrost  odnotowało niewiele branż, w wśród nich wsparcie IT oraz produkcja farmaceutyków, mydeł i środków czyszczących. Pandemia dotknęła także handel na całym świecie, a import i eksport w Wielkiej Brytanii spadły w ciągu ostatnich kilku miesięcy, w tym widoczny był znaczny spadek importu z Chin.

Poniżej także pozostałe odczyty z Wielkiej Brytanii:

Kurs funta odbija po danych

Notowania pary walutowej GBPUSD dotarły wczoraj do ważnego obszaru wsparcia zlokalizowanego wokół poziomu 1,22. Strefa ta była testowana także dziś, a umocnienie kursu funta po publikacji z UK daje szanse na ponowne odbicie.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.
Wykres 30-minutowy pary walutowej GBPUSD

Kabel znajduje się obecnie nieco pod 1,2300, a lokalny opór rozciąga się na około 10-pipsów od tego poziomu. Wybicie w górę otwierałoby drogę do wczorajszego szczytu przy 1,2376.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here