Naga MarketsUK i UE wciąż bez porozumienia w sprawie umowy handlowejWielka Brytania we wtorek wkracza w nową rundę negocjacji w związku z Brexitem i nową umową handlową z Unią Europejską. Zagrożenie związane z zakończeniem rozmów brakiem porozumienia jest coraz bardziej istotne, a gra toczy się nawet o 1 bln euro.

  • Kurs funta spada już 6-tą sesję z rzędu
  • Funt zmierza w kierunku kluczowego wsparcia na 1,30000
  • USD umacnia się, co widać po wzrostach indeksu dolara już piąty dzień

Wielka Brytania wciąż bez porozumienia z UE w sprawie handlu

Choć Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską 31 stycznia tego roku, to rozmowy związane z umową handlową wciąż trwają i postęp nadal jest niewielki. Czas mija, a październikowy deadline osiągnięcia porozumienia jest coraz bliżej. Ostateczny termin na zaklepanie umowy to koniec grudnia, potem automatycznie wdrożony zostanie plan “no deal”.

Perspektywa zakończenia rozmów bez porozumienia wpłynęła na osłabienie funta na rynkach walutowych.

– Prowadzimy negocjacje już od 6 miesięcy i nie możemy już dłużej pozwolić sobie na kroczenie po już dobrze wydeptanym gruncie. Potrzebujemy więcej realizmu ze strony Unii Europejskiej na temat statusu naszego niepodległego państwa – zaznaczył w oświadczeniu David Frost, szef brytyjskiej delegatury.

– Jeśli UE nie może tego zrobić w coraz bardziej ograniczonym czasie, to będziemy współpracować z Unią na podobnych zasadach jak Australia i przygotowujemy się na taką możliwość na koniec tego roku. – dodał.

Przedstawiciele UE ostrzegli Wielką Brytanię w poniedziałek, że jej międzynarodowa reputacja jako filaru Zachodu może zostać nadwyrężona i możliwe, że nie dojdzie do porozumienia, jeśli UK podważy traktat o opuszczeniu Unii podpisany w styczniu. UK twierdzi, że uznaje traktat, jednak potrzebuje niewielkich wyjaśnień. Wydaje się, że obie strony czekają na ustępstwa, które zdają się nie nadchodzić z żadnej ze stron.

Zobacz również: Hard-Brexit na razie nie tak straszny dla inwestorów. Ekonomiści nie wierzą w brak porozumienia?

Kurs funta (GBP/USD) spada do wsparcia na 1,30400

Kurs funta we wtorek blisko południa traci aż 0,9% zbliżając się do wsparcia na 1,30400. To już piąty z rzędu dzień deprecjacji brytyjskiej waluty, która rozpoczęła się nagłym załamaniem kursu wybiciu tegorocznych szczytów w zeszły wtorek na 1,34832 dol.

UK i UE wciąż bez porozumienia w sprawie umowy handlowej
Notowania kursu funta. Źródło: tradingview.com

Kolejnym poziomem, do którego może zbliżyć się kurs w przypadku przebicia wsparcia na 1,30400 to kluczowe okolice 1,30000, a potem 1,29800. Jeśli dojdzie do przebicia tych poziomów możliwe, że zostanie otwarta droga do spadków nawet do 1,28000. Do tego potrzebna będzie jednak znaczna zmiana sentymentów na rynkach.

Na ten moment oscylator MACD wskazuje, że możliwa jest dalsza kontynuacja spadków, przynajmniej do wsparcia na 1,30000.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here