Naga MarketsWielka Brytania i Unia Europejska przygotowują się do specjalnego szczytu, na którym w listopadzie podpisane zostanie porozumienie ws. Brexit. Według Bloomberga szczyt może zostać ogłoszony w przeciągu najbliższych dni, co niewątpliwie pomogłoby funtowi szterlingowi.


Wyspy i Europa Kontynentalna jednak się dogadają?

Podczas gdy negocjatorzy nadal muszą rozwiązywać kluczowe spory, UE przygotowuje się do zaplanowania jednorazowego spotkania w połowie listopada, tak aby przywódcy mogli formalnie zgodzić się na warunki europejskiego rozwodu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pomimo rosnącego optymizmu wokół rozmów z UE, premier Wielkiej Brytanii Theresa May staje w obliczu nowego zagrożenia ze strony swojej partii. Mówi się, że Torysi spiskują przeciwko obecnej głowie rządu, ponieważ sądzą, że zdradza ona ich wizję pełnego uwolnienia się od UE. Na spotkaniu, w którym uczestniczyć miało 50 przedstawicieli partii otwarcie rozmawiano o tym, jak najłatwiej jest usunąć May ze stanowiska, twierdzą informatorzy Bloomberga.

Jesteśmy pewni siebie

Funt zahamował wczesne straty po tym, jak przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że będzie pracował “dzień i noc” nad zawarciem umowy z Wielką Brytanią. Inwestorzy skupili się na pozytywnym tonie, nawet jeśli powtórzył swój sprzeciw wobec kluczowych elementów planu Theresy May dot. Brexitu.

Brytyjska premier przedstawi swoją wizję unijnym odpowiednikom na nieformalnym spotkaniu w Salzburgu w przyszłą środę, zanim pozostałych 27 przywódców przedyskutuje między sobą wspólny scenariusz działań. Plan specjalnego szczytu w sprawie Brexit zostanie prawdopodobnie odsłonięty podczas spotkania w Salzburgu, jak stwierdziły dwie osoby, przy czym jedna sugeruje, że ogłoszenie może nastąpić jeszcze wcześniej.

“Pracujemy nad porozumieniem, które będzie dobre dla przemysłu brytyjskiego i jesteśmy przekonani, że uda nam się to osiągnąć”, powiedział rzecznik rządu May.

Zaplanowanie szczytu w celu zakończenia negocjacji w sprawie Brexitu byłoby oznaką rosnącego zaufania wśród rządów Europy, że porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii jest bliskie. W ostatnich dniach funt wzrósł w związku z bardziej pozytywnymi wiadomościami o perspektywach osiągnięcia porozumienia, po tym jak w lecie spadł w związku z obawami, że negocjacje mogą się załamać. 29 marca przyszłego roku Wielka Brytania opuści Unię Europejską z porozumieniem lub bez niego (tzw. hard Brexit).

Irlandia największą kością niezgody

Największą przeszkodą do uzyskania konsensusu w rozmowach jest pytanie, jak uniknąć kontroli celnych i policji na granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii, gdy tylko Wielka Brytania opuści zjednoczony blok. Obie strony postrzegają to jako krytyczny czynnik, ale rozmowy są od miesięcy w martwym punkcie.

Główny negocjator Brexit z ramienia UE, Michel Barnier, zaoferował elastyczność w podejściu do uzgodnienia tzw. planu awaryjnego w celu uniknięcia twardych granic. Urzędnicy zauważyli ostatnio pewne postępy w rozmowach w sprawie blokady, chociaż sfinalizowanie planu jest nadal odległe

W poniedziałek Barnier powiedział, że jego zdaniem osiągnięcie porozumienia w sprawie warunków Brexitu jest “realistyczne” w ciągu najbliższych sześciu do ośmiu tygodni. “Myślę, że to możliwe”, aby uzyskać porozumienie na początku listopada, powiedział Barnier na konferencji w Bled w Słowenii. “Nie jesteśmy daleko od porozumienia”.

Wypowiedź Barniera spowodowała, że notowania funta szterlinga powróciły nad pułap 1,30.

Po osiągnięciu porozumienia, musi ono zostać przekazane do zatwierdzenia Parlamentowi Wielkiej Brytanii i Parlamentowi Europejskiemu. Brytyjscy politycy wewnątrz partii rządzącej, jak również w opozycyjnej Partii Pracy, przygotowują się do sabotażu porozumienia.

Plotki dotyczące odsunięcia premier UK

We wtorek Europejska Grupa Badawcza (ERG) eurosceptycznych Konserwatystów spotkała się w Londynie na cotygodniowej, regularnej dyskusji. Tym razem dominował jeden temat: jak pozbyć się Theresy May.

May nie cieszy się popularnością wśród Torysów opowiadających się za Brexitem, proponując utrzymanie się blisko unijnego jednolitego rynku handlu towarami, nawet po opuszczeniu przez Wielką Brytanię bloku. Wielu członków ERG chce bardziej wyraźnego rozdziału i sprzeciwia się ustępstwom, na które godzi się premier.

Sekretarz ds. środowiska Michael Gove, czołowy uczestnik kampanii na rzecz opuszczenia UE, powiedział w środę radiu BBC, że nie było go na posiedzeniu ERG. Wezwał konserwatywnych prawodawców, by stawili się za swoją szefową, która “wykonała wspaniałą robotę” negocjując Brexit. “Musimy upewnić się, że mamy jedność w Partii Konserwatywnej” – powiedział Gove, odpowiadając przecząco na pytanie o potrzebę zmiany na fotelu lidera.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBank Anglii wesprze GBP? Scenariusze dużych banków przed BoE
Następny artykułMalta uregulowała rynek kryptowalut
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here