Naga MarketsTraderzy śledzący wydarzenia makroekonomiczne i publikacje istotnych wskaźników dla największych gospodarek doskonale wiedzą, że 10:30 jest godziną Wielkiej Brytanii. Właśnie wtedy zazwyczaj pojawiają się najistotniejsze informacje z gospodarki UK – nie inaczej było dziś, kiedy Wyspiarze podzielili się informacjami o styczniowej sprzedaży detalicznej. Ta pomimo i tak już pozytywnych oczekiwań, okazała się jeszcze lepsza.


Rośnie sprzedaż pomimo widma Brexitu

Zgodnie z najnowszym raportem ONS dotyczącym dynamiki brytyjskiej sprzedaży detalicznej w styczniu, główne wskaźniki retail sales notowały silne wzrosty w stosunku do prognoz analityków ankietowanych przez Bloomberga:

  • Sprzedaż detaliczna m/m: 1,0%, prognoza 0,2%, poprzednio -0,7% (zrewidowano z -0,9%)
  • Sprzedaż detaliczna r/r: 4,2%, prognoza 3,4%, poprzednio 3,1% (zrewidowano z 3,0%)
  • Bazowa sprzedaż detaliczna m/m: 1,2%, prognoza 0,2%, poprzednio -1,0 (zrewidowano z -1,3%)
  • Bazowa sprzedaż detaliczna r/r: 4,1%, prognoza 3,0%, poprzednio 2,9% (zrewidowano z 2,6%)
UK: Dobry odczyt sprzedaż detalicznej za styczeń
tradingeconomics.com

ONS zauważa, że w okresie ostatnich trzech miesięcy sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,7% w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Miesięczna sprzedaż wzrosła w styczniu 2019 r. o 1,0%, po spadku o -0,7% w grudniu 2018 r. Z kolei w ujęciu rok do roku jest to najlepszy odczyt od grudnia 2016 r.

Sprzedaż w sklepach z wyrobami włókienniczymi, odzieżowymi i obuwniczymi wykazała silny wzrost rok do roku o 5,5%, ponieważ sklepy wykorzystały wzrost sprzedaży w styczniu. W związku z ogólnym spowolnieniem cen artykułów spożywczych w całym 2018 r. wielkość sprzedaży w styczniu 2019 r. powróciła do wysokiego odczytu odnotowanego w miesiącach letnich na poziomie 3,2%.

Jak reaguje kurs funta?

Na informację o solidnym odczycie sprzedaży detalicznej kurs funta wzrósł w pierwszej minucie o ponad 20 pipsów. Cena obecnie kontynuuje ruch w górę. Najbliższym poziomem wsparcia stanowi konfluencja dziennego pivota i lokalnego poziomu wymienności 1.2815. Z kolei poziom oporu stanowi dołek z 12 lutego z okolicach 1.2833.

UK: Dobry odczyt sprzedaż detalicznej za styczeńConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here