Naga MarketsSiedziba Banku AngliiMimo, że oficjalne posiedzenie Komitetu Polityki Pieniężnej Banku Anglii (BoE) zaplanowane jest dopiero na dziś (26 marca 2020 r.), to jednak brytyjski bank centralny już dwukrotnie w tym miesiącu podjął decyzję o “awaryjnej” obniżce stóp procentowych. Czy dziś spodziewać możemy się kolejnego luzowania polityki pieniężnej?


Bank Anglii wstrzyma się od dalszych działań

Ekonomiści spodziewają się, że Bank Anglii, który w tym miesiącu dokonał dwóch nadzwyczajnych cięć stóp procentowych, zwiększył swój program wykupu obligacji i podjął szereg innych działań mających na celu pomoc w udzielaniu pożyczek prawdopodobnie wstrzyma się dziś od ogłaszania kolejnych działań mających wspierać brytyjską gospodarkę w czasach kryzysu.

Członkowie MPC gotowi do podjęcia radykalnych działań

Wiele osób uważa jednak, że mimo, iż żadne konkretne działania nie zostaną dziś ogłoszone, to przedstawiciele Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) wskażą, iż są gotowi do podjęcia dalszych radykalnych działań w celu wsparcia gospodarki jeśli będzie to konieczne do wyprowadzenia Zjednoczonego Królestwa i z oczekiwanego załamania.

BoE zwiększy skup aktywów w maju

Ekonomista JPMorgan Allan Monks spodziewa się, że BoE nie ogłosi dziś żadnych dodatkowych działań. Sądzi on jednak, że dodatkowy skup aktywów zostanie ogłoszony podczas majowego posiedzenia, zwłaszcza jeśli okaże się, że deficyt fiskalny przekroczy 10% PKB.

UK czeka największa recesja od stulecia

Niektórzy analitycy ostrzegają, że przedłużająca się pandemia koroanawirusa SARS-CoV-2 może doprowadzić do największej recesji od stulecia. Wciąż nie wiadomo bowiem jak długo trwać będzie globalna kwarantanna.

– Brytyjscy decydenci polityczni uruchomili ogromne wsparcie fiskalne i monetarne, które ogromnie pomoże. Obawiamy się jednak, że szkody są tak duże i wciąż rosną, że konieczne będzie podjęcie dalszych działań za kilka dni, a nie tygodni – wskazuje Brian Hilliard, ekonomista z SocGen.

FTSE rośnie najszybciej w historii

W reakcji na działania brytyjskiego rządu oraz Banku Anglii, od początku tygodnia obserwowaliśmy zauważalne wzrosty na londyńskiej giełdzie. Brytyjski indeks Financial Times Stock Exchange 100, znany także pod nazwą FTSE 100 i często nazywany po prostu „Footsie”, w którego skład wchodzą akcje 100 największych spółek notowanych na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (LSE) zanotował w tym tygodniu największy dwudniowy wzrost od czasu powstania tj. od 3 stycznia 1984 roku.

Zapisz się na webinar: Kalendarz makroekonomiczny i inwestowanie podczas danych

FTSE 100

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułGuten Morgen DAX 26.03.2020 – Indeks zatrzymany, czy to koniec wzrostów?
Następny artykułKoronawirus: Projekt tarczy antykryzysowej przyjęty przez rząd. W Polsce już ponad 1000 chorych
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here