W trakcie popołudniowego handlu funt szterling wyraźnie odbija od dziennych minimów reagując na najnowsze informacje dotyczące Brexitu. Po teście poziomu 1,30, GBP/USD wzrasta o 100 punktów po słowach brytyjskiej premiery Theresy May dotyczących nowych pomysłów na rozwiązanie problemu irlandzkiej granicy.

Premier chce przedstawić europejskim politykom zmodyfikowaną ofertę ws. Brexitu zawierającą kompromis dotyczący jednej z najważniejszych kwestii, a mianowicie tranzytu na wysokości granicy UK z Irlandią, co ma otworzyć drogę do uzyskania ostatecznego porozumienia na linii UK – UE.

Najnowsza propozycja ma być jedynie „kołem ratunkowym” w przypadku gdyby obecny scenariusz nie został zrealizowany. Co prawda funt szterling przesuwa się w górę, jednak nie powinno to być traktowane jako długoterminowy sygnał do zakupów.

Funt szterling do dolara amerykańskiego – analiza wykresu

Od strony technicznej GBP/USD zaczyna nowy tydzień od powrotu nad 23,6% zniesienia trendu spadkowego z bieżącego roku. Istotne poziomy wsparcia i oporu rysują się kolejno w okolicach 1,30 oraz 1,3280 (wrześniowe szczyty).

GBP/USD D1

Chociaż poniedziałkowa informacja dotycząca nowych planów Theresy May wywołała krótkoterminowe umocnienie funta wobec dolar, to w długim terminie należy pamiętać, że nad GBP nadal panuje silna niepewność w związku z niejasnym finałem zaplanowanego na marzec Brexitu. Jeżeli UK i Unia Europejska nie dojdą do porozumienia, wtedy fundamentalnie funt będzie najprawdopodobniej trafił odpowiadając na trudny, wielomiesięczny okres przejściowy, w którym znajdzie się wyspiarska gospodarka.

Co więcej, premier May musi walczyć nie tylko na podwórku Brukseli, ale również w swoim obozie. Opozycyjna Partia Pracy jak i odłam sprawujących władzę Konserwatystów z miłą chęcią zagłosowałoby za odrzuceniem obecnego projektu Brexitu i jedynie czeka, aby zdyskredytować działania głowy parlamentu.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here