Naga MarketsKurs złotego mocno w góre! Ujemne stopy procentowe staną się faktem?Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zwykle ma miejsce w środę. W tym miesiącu będzie jednak nieco inaczej. RPP zdecydowała bowiem o przesunięciu posiedzenia na piątek 6 listopada. Ostatni raz takie działanie podjęto wiosną, wtedy też Rada obniżyła stopy procentowe.

  • Posiedzenie RPP zostaje przełożone z 4 na 6 listopada
  • Stopa referencyjna plasuje się obecnie na poziomie 0,1 proc
  • Wprowadzenie ujemnych stóp procentowych mogłoby być zasadne uważa członek RPP

RPP przesuwa termin posiedzenia

– Agencje informacyjne podają, że posiedzenie RPP zostaje przełożone z 4 na 6 listopada. Przesuwanie (skracanie) posiedzeń Rady wiosną (koordynacja działań z rządem) oznaczało znaczące zmiany w polityce pieniężnej. Czy tak samo będzie tym razem? – napisał na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz też: Forex Tester. Najlepsze narzędzie do testów i symulacji?

Po ostatniej obniżce, referencyjna stopa procentowa znalazła się na poziomie 0,1 proc. W przypadku kolejnego cięcia na najbliższym posiedzeniu moglibyśmy mieć w Polsce zerowe stopy procentowe, podobnie jak Niemcy, Słowacja czy Litwa.

Jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej – Eryk Łon powiedział wcześniej, że w przypadku znacznego pogorszenia nastrojów zasadne byłoby nawet wprowadzenie ujemnych stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej może jednak wykorzystać inne instrumenty, by wspomóc gospodarkę dotknięta negatywnym wpływem pandemii koronawirusa. Jednym z nich byłoby  zwiększenie dodruku pieniądza przez NBP w postaci tzw. skupu aktywów.

Dolar w odwrocie, złoty zyskuje

W dniu amerykańskich wyborów, kurs dolara traci zyski jakie wypracował przez ostatnie 5 sesji w stosunku do złotego. Para walutowa USD/PLN osuwa się dziś o ponad 2 proc.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.

Silny spadek skierował notowania z powrotem pod 200-dniową średnią kroczącą oraz okrągły poziom 3,90 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here