Naga MarketsSiedziba Banku AngliiMichael Saunders, brytyjski ekonomista będący jednym z dziewięciu członków Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) Banku Anglii (BoE) uważa, że w przypadku wystąpienia pewnych okoliczności, wprowadzenie ujemnych stóp procentowych może okazać się wkrótce preferowanym narzędziem banku. Wskazuje on również, że jeżeli tylko BoE stanie w obliczu podobnych zawirowań na rynkach, jakie obserwowaliśmy na początku pandemii, właściwym wyborem może być także zwiększenie skupu obligacji.

BoE wprowadzi ujemne stopy proc.?

Bank Anglii dał brytyjskim bankom komercyjnym sześć miesięcy na przygotowanie się do ewentualnego obniżenia stóp procentowych poniżej zera. Ekonomiści odebrali tą informację jako odległą, i mała realną perspektywę. Spodziewają się oni bowiem, że dzięki programowi masowych szczepień, Wielka Brytania wyjdzie z kryzysu i do tego czasu zaliczy ożywienie gospodarcze.

Te artykuły również Cię zainteresują
Michael Saunders, który jeszcze w grudniu 2020 roku dostrzegał jedynie możliwość potencjalnego obniżenia kosztów kredytów nieznacznie poniżej zera, dziś wskazał, że wprowadzenie ujemnych stóp procentowych może być najlepszych, co BoE będzie mógł zrobić.

– Gdybyśmy chcieli obniżyć krzywą dochodowości z obecnych poziomów, wtedy podejrzewam, że niższa stopa bankowa byłaby bardziej odpowiednia – powiedział.

W jego ocenie również zwiększenie skupu obligacji może być właściwym wyborem, jeśli BoE stanie w obliczu zawirowań na rynku, jak miało to miejsce marcu ubiegłego roku.

Do prognozowanego przez wielu ekonomistów, nadchodzącego ożywienia gospodarczego podchodzi on z o wiele większa rezerwą niż pozostali eksperci. Szacuje bowiem, iż mimo, że Zjednoczone Królestwo szczepi swoich obywateli o wiele szybciej niż np. kraje europejskie, to jednak obawia się, że słabość na rynku pracy może spowodować długoterminową presję na spadek inflacji.

Tymczasem, wielu ekonomistów twierdzi, że inflacja przekroczy 2-proc. cel Banku Anglii jeszcze w tym roku.

Przed kryzysem wywołanym wybuchem pandemii, bezrobocie w Wielkiej Brytanii plasowało się poniżej 4 proc. i było najniższe od połowy lat 70-tych. Pod koniec poprzedniego roku wynosiło ono 5 proc., a BoE spodziewa się, że wzrośnie do 8 proc.

Michael Saunders uważa, że dopóki bezrobocie nie spadnie do poziomów sprzed pandemii, decydenci polityczni powinni traktować ożywienie gospodarcze jako “niekompletne”.

Kurs funta najwyżej od kwietnia 2018 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że w reakcji na te komentarze, kurs funta wzrósł dziś do najwyższego poziomu od kwietnia 2018 r.

Weź udział w webinarze: Wykorzystanie formacji cenowych i formacji świecowych w tradingu i poznaj najpopularniejsze formacje cenowe sygnalizujące odwrócenie bądź kontynuację trendu a także dowiedz się jak poprawnie interpretować formacje świecowe

GBPUSD Weekly

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: analiza | index dow jones | gielda komentarze | kurs dollara | pgnig kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSrebro walczy z ważnym poziomem wsparcia. Czy 27 dol. za uncję wytrzyma?
Następny artykułAż 20 spółek odnotowało rekord notowań w czwartek. Akcje spółki Braster zyskały ponad 41%!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here