Naga MarketsPo burzliwych, wielomiesięcznych negocjacjach, pod koniec minionego roku Wielka Brytania osiągnęła porozumienie handlowe z Unią Europejską. Zaledwie kilka dni wcześniej naukowcy odkryli jednak nową mutację koronawirusa, która niemal dosłownie sparaliżowała  ruch międzynarodowy między Zjednoczonym Królestwem a Wspólnotą. Mimo, że sama umowa handlowa odebrana została przez inwestorów dość optymistycznie, to jednak rozwój pandemii i wprowadzone z jego powodu obostrzenia równoważą ten optymizm i mogą przyczynić się do spowolnienia dynamiki wzrostu kursu funta.

  • Wielka Brytania zamyka gospodarkę
  • Brytyjczycy wkraczają w ostatnią fazę walki z koronawirusem
  • Kurs funta osiągnął wczoraj najwyższy poziom od kwietnia 2018 r.
  • Brytyjska gospodarka skurczy się na początku 2021 r.
  • Bank Anglii może wprowadzić ujemne stopy procentowe

Zjednoczone Królestwo zostało zamknięte

Premier Wielkiej Brytanii wprowadził wczoraj wieczorem kolejne ograniczenia w funkcjonowaniu kraju. Najogólniej mówiąc, Zjednoczone Królestwo zostało praktycznie zamknięte. W telewizyjnym przemówieniu Boris Johnson przyznał, iż Ci, którzy mogą, mają pracować w domu. Szkoły zostaną zamknięte do 1 lutego, mimo, że tak na prawdę dopiero wczoraj zostały one otwarte po przerwie świąteczno-noworocznej.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Rząd ponownie nakazuje ludziom pozostać w domu, z wyjątkiem szczególnych powodów. Zalicza się do nich robienie niezbędnych zakupów, dotarcie do pracy (jeśli nie możesz pracować w domu), ćwiczenie, szukanie pomocy medycznej i ucieczka od przemocy domowej – mówił Johnson.

Jego zdaniem najbliższe tygodnie “będą jak dotąd najtrudniejsze”. Optymistycznym jest jednak to, że Brytyjczycy wkraczają jednak w ostatnią fazę walki z koronawirusem.

Kurs funta najwyżej od kwietnia 2018 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że kurs funta wzrósł wczoraj powyżej 1,37 USD, co było najwyższym poziomem od kwietnia 2018 roku. Nie utrzymał się on tam jednak zbyt długo. W reakcji na wprowadzenie kolejnego lockdownu, szterling spadł bowiem poniżej 1,36 USD.

Weź udział w bezpłatnym webinarze: Kalendarz makroekonomiczny i inwestowanie podczas danych

GBPUSD Weekly

Funt spadnie przez ujemne stopy i konflikt UE vs UK

John Goldie, dealer walutowy w Argentex uważa, że dalsza aprecjacja kursu funta może być trudna, żeby nie powiedzieć niemożliwa. Zwraca on bowiem uwagę na stale rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem na Wyspach, co zwiększa obawy o bardziej długotrwałe i rygorystyczne ograniczenia.

Najnowsze dane CFTC dot. spekulacyjnych pozycji na notowaniach funta wskazują, iż ilość kontraktów na wzrost GBP jest obecnie mniej niż w 2018 roku, kiedy szterling notowany był na obecnych poziomach. Ostatnie wzrosty w dużej mierze odzwierciedlały więc słabość dolara amerykańskiego a nie siłę funta.

Kaspar Hense, zarządzający funduszem w BlueBay Asset Management, który zarządza aktywami o wartości 60 mld dolarów, powiedział, że jest bardziej niedźwiedzi w stosunku do funta i spodziewając się pewnych tarć między Unią Europejską a Wielką Brytanią, zwłaszcza w sektorze usług.

Lee Hardman, analityk walutowy w Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), jednej z największych grup finansowo-bankowych na świecie wskazuje, że wprowadzone wczoraj ograniczenia pogłębią spowolnienie gospodarcze.

– Już wcześniej spodziewano się, że gospodarka Wielkiej Brytanii ponownie skurczy się o około -2,5% w Q4 2020, po którym nastąpi teraz ostrzejszy skurcz w Q1 2021, chociaż
prawdopodobnie nie będzie on aż tak głęboki jak podczas pierwszej blokady w zeszłym roku – wskazał w nocie.

W jego ocenie, recesja zwiększy presję na członków Rady Polityki Pieniężnej (MPC) Banku Anglii (BoE), aby zapewnić dalsze złagodzenie polityki pieniężnej już na następnym posiedzeniu w lutym. Oczekuje on nawet, że może to doprowadzić do wprowadzenia w Wielkiej Brytanii ujemnych stóp procentowych.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDeGenerals otwiera sezon IPO w 2021 roku. Wkrótce startuje pierwsza oferta publiczna akcji
Następny artykułDeGenerals opublikuje memorandum informacyjne 7 stycznia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here