Tożsamość założyciela jednego z największych meme coinów – Shiba Inu – od początku uruchomienia projektu pozostawała nieznana. Teraz jeden z cieszących się największą popularnością kryptowalutowych influencerów – Ben Armstrong – znany pod pseudonimem ”BitBoy”, twierdzi, że odkrył kto stoi za SHIB.
- BitBoy w 20-minutowym nagraniu przedstawia szereg dowodów świadczących o tym, że wskazana przez niego osoba jest twórcą Shiba Inu,
- Co ciekawe, do sprawy odniósł się sam wywołany do tablicy, który absolutnie zaprzeczył temu jakoby miał być tajemniczym Ryoshim,
- Partnerem artykułu jest broker Capital.com. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!
Tożsamość Ryoshi’ego ujawniona
Osoba stojąca za tokenem Shiba Inu od początku skrywała swoją prawdziwą tożsamość pod pseudonimem ”Ryoshi”. Jest to analogiczna sytuacja, jak w przypadku twórcy Bitcoina, który do dziś pozostaje znany jako Satoshi Nakamoto. W obu przypadkach oczywiście powstawało wiele spekulacji i teorii na temat tego, kim tak naprawdę są wyżej wymienione postacie.
W przypadku Ryoshi’ego pojawiły się nawet doniesienia sugerujące, że może być nim założyciel upadłej giełdy FTX, czyli Sam Bankman-Fried. Na początku marca jeden z pracowników Coinbase – Conor Grogan – twierdził, że udało mu się znaleźć dowody na to, że SBF jest twórcą Shiba Inu.
BitBoy przedstawia dowody
Teraz natomiast pewien youtuber – Ben ”Bitboy” Armstrong – który cieszy się ogromną popularnością w Internecie, opublikował 20-minutowe nagranie, w którym ujawnia prawdziwą tożsamość Ryoshi’ego i wcale nie jest to były CEO FTX. W opublikowanym nagraniu BitBoy nawiązuje do teorii łączącej Bankmana-Frieda z twórcą SHIB. Mówi on jednak, że powiązanie SBFa z całą sprawą stanowiło jedynie klucz do odkrycia kim tak naprawdę jest Ryoshi.
Bowiem chodzi o to, że konto na platformie NFT – OpenSea – które należało do SBFa, było powiązane z kontem Ryoshi’ego. BitBoy zwrócił uwagę, że pierwotnie projekt Shiba Inu nie posiadał konkretnej, zorganizowanej struktury i można doszukiwać się jego początków w Karma DAO. Jest to zdecentralizowana organizacja, za którą stał m.in. Bankman-Fried oraz jego wspólnik z FTX, Ryan Salame. Za to głównym twórcą Karma DAO jest Andres Lee.
I na początku nagrania Armstrong przedstawia nam screena usuniętego już Tweeta autorstwa Lee, w którym przyznaje się on do tego, że zna się z twórcą SHIB. Co więcej, youtuber dzieli się innym tweetem, który informuje nas o tym, że ten projekt wystartował latem 2020 roku w grupie Karma DAO. Youtuber wskazuje bezpośrednio, że ojcem Shiba Inu jest Neyma Jahan, który jest jedną z osób stojących również za Karma DAO.
Ponadto, wskazuje również na dziwną zbieżność miejsca i czasu, bowiem projekt Serum (SRM) również stawiał swoje pierwsze kroki w dniu 28 lipca 2020 roku we wspomnianej organizacji. Tego dnia SBF przedstawił zgromadzonym użytkownikom prezentację dot. tego tokena. Według BitBoya jest to kolejny argument świadczący o tym, że twórca SHIB na pewno musiał wywodzić się z tego kręgu.
Dodatkowo, twierdzi również, że otrzymał od innego youtubera dowody potwierdzające to, że Neyma Jahan jest Ryoshim. Bowiem ten miał skontaktować się nim z prośbą o usunięcie wszystkich materiałów video dotyczących projektu Unication. Chodzi o firmę, która buduje sieć warstwy 2 dla ekosystemu Shiba Inu, czyli Shibarium.
Kolejnym argumentem jest twierdzenie, że Jahan był bezpośrednio zaangażowany w przeprowadzenie słynnej darowizny tokenów SHIB dla współzałożyciela Ethereum, Vitalika Buterina.
Armstong zaprezentował również screena, na którym można dostrzec, że jeden z członków Karma DAO posługujący podpisany jako ”community organizer (fund)” prosi o wysłanie informacji prasowej dotyczącej Buterina.
Pozostałe screeny udostępnione przez BitBoya pokazują również główną rolę tego użytkownika w przeprowadzeniu transakcji dla Buterina. Armstrong twierdzi, że jest to wystarczający dowód świadczący o tym, że Jahan jest założycielem Shiba Inu.
Neyma Jahan odpowiada
W całej sprawie głos zabrał główny zainteresowany. Jahan opublikował wpis na Twitterze, w którym stanowczo zaprzecza argumentacji Armstronga.
– Cześć, skoro dziennikarz YouTube’a postanowił wziąć anegdotyczne informacje z internetu i zrobić to jeszcze raz, pozwólcie, że ja też to zrobię – napisał Jahan.
Przyznał, że faktycznie jest on założycielem Unication, aczkolwiek od jakiegoś czasu nie przewodzi już tej firmie. W odniesieniu do słów Armstronga zaznaczył, że wciąż jednak wspiera projekt.
W 2021 roku pojawiły się niezbadane artykuły na mój temat mówiące, że jestem założycielem/wielkim wielorybem słynnej monety. Są one nieprawdziwe i większość z nich została usunięta. Również niedawno pojawiły się niezbadane plotki, że pracuję/pracowałem z SBFem. To również nieprawda, byłem w tym samym pokoju co SBF dokładnie dwa razy i raz się z nim przywitałem. Zero powiązań w biznesie lub w inny sposób – wyjaśnia.
Hello guys, since a YouTube journalist decided to take anecdotal information from the internet and do this again, let me do this again as well
— neyma (@neyma) March 17, 2023
Autor poleca również:
- Inwestorzy uciekają z rynku NFT! Upadek Silicon Valley torpeduje handel tokenami NFT
- Ukradł 200 mln USD! Teraz “pierze” swój łup przez kryptowalutowy mikser Tornado Cash
- Still Crypto #10, czyli kalendarz nadchodzących wydarzeń ze świata kryptowalut