Naga MarketsUE zwleka z decyzją co do rozliczania transakcji w EUR w LondynieUnia Europejska zamierza odłożyć w czasie decyzję zezwalającą izbom rozliczeniowym w Londynie rozliczanie transakcji w euro dla klientów z Unii Europejskiej z uwagi na plany brytyjskiego rządu zakładające naruszenie porozumienia związanego z Brexitem.

  • Brytyjski parlament w pierwszym głosowaniu przepchnął ustawę związaną z naruszeniem postanowień Brexitu
  • Teraz ustawa trafi do Izby Lordów
  • Scenariusz hard Brexit jest coraz bardziej prawdopodobny

Unia Europejska zwleka z decyzją dla LSE

Opóźnienie decyzji co do rozliczania transakcji w euro przez brytyjskie izby rozliczeniowe jest jednym z pierwszych strzałów ostrzegawczych ze strony Unii Europejskiej dla UK. W pierwszym głosowaniu w poniedziałek wieczorem brytyjski parlament zaakceptował ustawę, która narusza postanowienia umowy podpisanej wiosną tego roku.

Unia Europejska na początku tego roku przyznała Wielkiej Brytanii ograniczony czasowo dostęp do rozliczania instrumentów denominowanych w euro, aby uniknąć zakłóceń w działaniu rynków kapitałowych. Obecnie aż 90% swapów w euro rozliczanych jest przez oddział London Stock Exchange.

Komisja Europejska ma podjąć decyzję co do brytyjskich izb rozliczeniowych do środy w tym tygodniu, ale w obecnej sytuacji politycznej, zapewne przedłuży ten termin do końca miesiąca, jak wynika z niepotwierdzonych informacji. Zanim Komisja Europejska podejmie decyzję, musi przeprowadzić 5-dniowe konsultacje z państwami członkowskimi. Te rozpoczęły się w poniedziałek, zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami.

Rozliczanie transakcji instrumentami w euro w Londynie już od dłuższego czasu jest punktem sporu między UK i UE. Z jednej strony, Wielka Brytania jest zdeterminowana, żeby utrzymać status Londynu jako globalnego centurm finansowego.

Z drugiej strony, Unia Europejska jest zaniepokojona faktem, że większość aktywności finansowej powinna odbywać się na terenie Unii Europejskiej pod nadzorem Europejskiego Banku Centralnego. Przerzucanie dużych pozycji swapowych z Londynu do np. giełdy w Frankfurcie w krótkim czasie było bardzo kosztowne dla banków i wywołałoby rynkowe konsekwencje. W związku z tym, jak do tej pory Bruksela kupowała czas.

Plus500

Zobacz również: Brytyjski parlament kontrowersyjną ustawą łamie postanowienia Brexitu

Kurs funta (GBP/EUR) w trudnym położeniu

Kurs funta względem euro jeszcze na początku września rysował trzymiesięczne maksima na 1,1280 euro, jednak nagła deprecjacja funta wywołała spadkową falę, która w ciągu 7 sesji sprowadziła notowania pary walutowej o 4,6% do nawet 1,0765 euro.

Ostatnie trzy sesje przyniosły odbicie od tego poziomu do 1,0856 we wtorek po południu.

Oscylator MACD w interwale H4 wykreślił sygnał kupna, jednak wykres dzienny jest daleki od wskazania takiego sygnału. Realizacja scenariusza wzrostowego po istotnym przebiciu 1,0865 zapewne doprowadzi do sprawdzenia 1,0900 i możliwe, że potem także 1,0930 euro.

Warto zwracać uwagę na sytuację polityczna między UK i UE. Eskalacja napięć w związku z brytyjskimi zakusami ignorowania brexitowych postanowień może mieć konsekwencje w postaci dalszego spadku notowań pary GBP/EUR.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here