Naga Markets


Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę dotyczącą sektora krypto w Europie. Dokument ten aktualizuje prawodawstwo Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy, by między innymi rozwiązać problem z “zagrożeniami związanymi z wirtualnymi walutami”.

Nowe zasady mają na celu ograniczenie anonimowości zarówno dla użytkowników, jak i transakcji, zgodnie z wymaganiami dotyczącymi procedur “know-your-customer” (KYC), które będą musiały zostać wdrożone przez platformy oferujące handel kryptowalutami.

“Wzmocnienie unijnych zasad przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu” zostało ogłoszone jako główny cel zmian przyjętych w ramach “planu działania”  po zamachach terrorystycznych w Europie z 2016 r. Jak podają służby prasowe Rady UE, nowa dyrektywa ma na celu “likwidację finansowania przestępstw bez utrudniania normalnego funkcjonowania systemów płatniczych.”

Zmiany do dyrektywy UE 2015/849 Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 maja 2015 r. zostały przyjęte na posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych w poniedziałek. Krok ten podjęty został w następstwie porozumienia z Parlamentem Europejskim, z grudnia 2017 r.

Najważniejsze zmiany dotyczą rozwiązania kwestii “ryzyk związanych z wirtualnymi walutami” poprzez podjęcie kroków mających na celu zredukowanie anonimowości zarówno dla traderów jak i powiązanych transakcji powiązanych z kryptowalutami. Dostawcy usług wymiany czy też portfeli kryptowalut będą zobowiązani do identyfikowania podejrzanych działań. Władze powinny być w stanie monitorować wykorzystanie kryptowalut, a krajowe jednostki wywiadu finansowego powinny mieć dostęp do informacji umożliwiających im powiązanie adresów portfeli z tożsamością ich właścicieli.

Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na przekształcenie przepisów dyrektywy do krajowych regulacji. Gdy to się stanie, giełdy kryptowalut w całej Unii będą zobowiązane do przestrzegania bardziej rygorystycznych wytycznych w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowania terroryzmu (CTF), w tym poprzez wprowadzenie pełnej weryfikacji klienta na swoich platformach.


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

Yves Mersch o ‘segregacji’ transakcji kryptowalutowych

Ponadto, głos zabrał niedawno Yves Mersch, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego. Jak mówił, banki powinny “segerować” transakcje na kryptowalutach od swoich pozostałych działań.

Mersch obawia się dużej zmienności rynków kryptowalutowych, podkreślając przy tym, że tokeny cyfrowe “nie kwalifikują się jako pieniądze” i że ich emitenci, a także dealerzy, giełdy, banki lub izby rozliczeniowe powinny podlegać regulacji.

Yves Mersch mówił ponadto, że rynek krypto jest wciąż zbyt mały, by zagrozić stabilności finansowej. Jeśli jednak kryptowaluty mają być wykorzystywane jako zabezpieczenie kredytów bankowych lub do rozliczania transakcji w izbach rozliczeniowych, istnieje argument opowiadający się za “wyodrębnieniem” takich działań spośród innych transakcji i inwestycji.Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here