Naga MarketsUE wchodzi na drogę prawną przeciw Wielkiej Brytanii. Funt mocno w dółPomimo zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej negocjacje w sprawie Brexitu są dalekie od zakończenia. Zamiast tego dochodzi do kolejnych napięć, których wynikiem jest podjęcie kroków prawnych przez Unię Europejską w sprawie Internal Market Bill.

  • Wielka Brytania nie spełniła prośby UE do 30 września.
  • MSZ Irlandii stwierdził, że Unia może zapomnieć o niektórych zastrzeżeniach, jeżeli dojdzie do porozumienia w sprawie Brexitu.
  • Kurs EUR/GBP zbliża się do poziomu 0,9100.

Brytyjski rząd nie zamierza ustąpić

Kontrowersyjna inicjatywa legislacyjna została przedstawiona przez brytyjski rząd na początku września. Daje ona Londynowi większą władzę na subsydiami dla krajowych przedsiębiorstw i jak twierdzi UE, łamie postanowienia umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z bloku.

Zobacz również: Kurs dolara spada 4. dzień z rzędu! Wszystkiemu winni są politycy

Prosiliśmy naszych brytyjskich przyjaciół o usunięcie problematycznych fragmentów ich projektu ustawy o rynku wewnętrznym do końca września. Ten projekt ustawy jest z natury rzeczy naruszeniem zobowiązania do działania w dobrej wierze określonego w umowie o wystąpieniu. Ponadto, jeśli zostanie przyjęty w obecnej formie, będzie całkowicie sprzeczny z protokołem w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej.

Problematyczne przepisy nie zostały usunięte. W związku z tym dziś rano Komisja podjęła decyzję o wystosowaniu do rządu Zjednoczonego Królestwa wezwania do usunięcia uchybienia. Jest to pierwszy krok w postępowaniu w sprawie naruszenia przepisów. – mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Plus500

Konflikt uderza w funta

Według Simona Coveney’a, ministra spraw zagranicznych Irlandii, wiele zastrzeżeń jakie ma Unia „zniknie” jeżeli dojdzie do porozumienia w sprawie umowy handlowej z Wielką Brytanią.

Michel Barnier, główny przedstawiciel bloku w negocjacjach z Wielką Brytanią, zapewnił za pośrednictwem Twittera, że pełne i skuteczne wdrożenie umowy o wystąpieniu będzie zawsze absolutnym priorytetem dla UE.

Na reakcję rynku nie było trzeba długo czekać. W pewnym momencie dnia funt szterling zyskiwał w stosunku do dolara 0,47%, jednak około 15:20 jego kurs zaczął spadać o 0,15%. Brytyjska waluta traci także 0,23% w stosunku do euro, a kurs EUR/GBP wynosi 0,9095.

Wykres przedstawiający zmianę kursu GBP/USD w ciągu osatniego dnia, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here