Naga MarketsFunt szterling na tle flagi brytyjskiejKurs funta brytyjskiego do dolara amerykańskiego podczas wtorkowych notowań umacnia się. Z jednej strony techniczny wgląd na rynek wskazywał na podejście, z drugiej zaś zmiana na froncie politycznym Wielkiej Brytanii wspomaga umocnieniu funta szterlinga. Czy to czas, aby GBP/USD odzyskało straty z okresu ostatniego miesiąca?


Podczas porannej odprawy – Poranku z rynkami – omawiana była m.in para GBP/USD (13:00), przy której potencjał wzrostowy był zauważalny i bardzo prawdopodobny. Określone zatem zostały maksymalne zasięgi korekty, jakie para powinna wykonać przed finalnym ruchem oraz potencjalny poziom docelowy dla pozycji długich podczas sesji intraday.

wykres GBPUSD M30 04.12.2018 1
GBPUSD M30 04.12.2018 1

Choć w ostatnich dniach zasięgi były stosunkowo niewielkie – a jedynie obecnie panujący trend dawał się we znaki – 110 pipsów było idealnie pasującym elementem możliwej korekty.

GBPUSD – cel, pal

Zaraz po godzinie 11:00, po ówczesnej korekcie rozpoczął się ruch na parze docierając idealnie pod zaplanowane poziomy docelowe. Ruch na 110 pipsów bez korekty to głównie zasługa przemawiającego prezesa BoE, Marka Carneya oraz opinii dostarczonej od samego  rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE, która w tym momencie w kwestii Brexitu może zmienić wszystko.

wykres GBPUSD M30 04.12.2018

GBPUSD M30 04.12.2018Z technicznego punktu widzenia para powinna wykonać teraz korektę nie większa niż 50 procent widocznego impulsu wzrostowego oraz kontynuować wzrost do poziomów górnego ograniczenia trwającej od listopada konsolidacji – pomiędzy strefami 1,2700 – 1,2888.

Opinia sędziego UE może zmienić wszystko?

Według opinii doradczej najwyższego sądu Unii Europejskiej – Wielka Brytania ma szansę na odwrócenie procesu w związku z Brexitem – odwołując procedurę art. 50go. Dzisiejsza wypowiedź rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE, Manuela Campos Sanchez-Bordona wprost mówi o możliwości odwołania procesów związanych z Brexitem, w tym wycofania się z uruchomionego już Artykułu 50do czasu formalnego zawarcia umowy o wycofaniu się UK ze struktur Unijnych.

Zdaje się, że ta opinia może zostać wykorzystana przeciwko gabinetowi Theresy May, oraz poparta przez coraz większą rzeszę krajowych zwolenników pozostania w strukturach UE. Jak pisaliśmy w artykule z 27 listopada – wyjście Wielkiej Brytanii będzie wiązało się z licznymi konsekwencjami dla kraju, głównie finansowymi oraz strukturalnymi, które oddziaływać będą przez najbliższe 8 – 10 lat na całą gospodarkę UK, jak wynika z badań akademickiego think tanku – “The UK in a Changing Europe“ prowadzonego przez znanego ekonomistę Jonathana Portesa

W gruncie rzeczy czasu na decyzję oraz ewentualne procesy cofnięcia aktualnie trwającego postępowania ws. Bexitu pozostaje niewiele oraz z pewnością może podzielić panujący rząd Wielkiej Brytanii. Obecnie oczekuje się dalszej debaty na temat wycofania się UK z postanowień opuszczenia struktur UE co będzie miało niebagatelny wpływ na krajową walutę (GBP).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here