Naga MarketsDrogowskaz Brexit na tle Big BenaZgodnie z informacjami podawanymi przez agencję prasową Reutera oraz Bloomberg, przedstawiciele Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii osiągnęli porozumienie co do wstępnej treści umowy dotyczącej wspólnego funkcjonowania w środowisku po Brexicie zaplanowanym na marzec przyszłego roku. Kurs funta (GBP) reaguje bardzo silnym umocnieniem na pozytywne wiadomości napływające z Brukseli.


Wszystko w rękach UE27 podczas weekendowego szczytu

Reuters powołując się na oficjeli unijnych potwierdza, że negocjacje ws. wstępnej treści umowy dot. przyszłorocznego Brexitu zostały zakończone sukcesem i przyszłość porozumienia jest zależna obecnie od przedstawicieli pozostałych 27 państw członkowskich, które wezmą udział w weekendowym szczycie unijnym. Premier Theresa May ma udać się do Brukseli jeszcze przed szczytem w celu zagwarantowania, że umowę uda się sfinalizować.

Z kolei Bloomberg twierdzi, że zapoznał się z fragmentami porozumienia, które kładzie nacisk na „pogłębioną” współpracę celną pomiędzy Unią Europejską i Wielką Brytanią, budowę unitarnego terytorium celnego, chęć zastąpienia backstopu (warunkowego wyjścia UK z UE) bardziej zadowalającymi rozwiązaniami oraz konieczność identyfikacji przez UE niezależnej polityki handlowej UK. Wiele wskazuje jednak na to, że nadal nie udało się znaleźć rozwiązania w zakresie granicy z Irlandią, co jest jedną z głównych kości niezgody.

Doniesienia po godzinie 11:30 potwierdził również Donald Tusk informując, że porozumienie w sprawie przyszłych stosunków zostało „zasadniczo uzgodnione” pod warunkiem zatwierdzenia go przez przywódców poszczególnych państw unijnych.

Zobacz również: Brexit. Czy Kurs funta (GBP) może spaść poniżej 1,20?

Funt szterling wyraźnie zyskuje, inwestorzy czekali na pozytywne doniesienia

Notowania funta do dolara amerykańskiego (GBP/USD) zyskiwały ponad 130 punktów i pokonywały pułap 1,29 w reakcji na pozytywne wiadomości. W efekcie waluta znalazła się na najwyższych poziomach od 15 listopada, kiedy z kolei wykres mocno się osuwał po rezygnacji czołowych polityków z gabinetu Theresy May:

GBP/USD GBPUSDH1 22.11H1

Równie dynamicznie reaguje również kurs euro do funta szterlinga (EUR/GBP) osuwając się na zeszłotygodniowe dołki i wybijając poziom 0,8900. W stosunku do kursu złotego, funt powraca nad 4,86 i nad istotną strefę wsparcia/oporu, która została opisana między innymi tutaj.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here