Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) powyżej 1,19, gdy spada inflacja w UEO godzinie 11:00 poznaliśmy dane na temat cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w strefie euro za lipiec 2020 roku. Publikacja Eurostatu ma wydźwięk lekko negatywny, bowiem widoczny jest spadek miesięcznej inflacji w porównaniu do czerwca 2020 roku. Nie ma jednak zaskoczenia, ponieważ finalny odczyt roczny pokrywa się z wcześniejszymi szacunkami.

Wskaźnik CPI obrazuje kierunek (wzrost bądź spadek) oraz wielkość zmian cen dla konsumenta dóbr i usług. Jego wzrost w ujęciu miesięcznym / kwartalnym / rocznym będzie powodował umocnienie lokalnej waluty, natomiast spadek może negatywnie wpłynąć na jej wycenę.

  • Wskaźnik CPI m/m spadł w lipcu o -0,4%, a bazowy wskaźnik CPI wyniósł -0,3% m/m, przerastając rynkowy konsensus.
  • Najniższą inflację roczną odnotowano w Grecji (-2,1%), na Cyprze (-2,0%) oraz w Estonii (-1,3%)
  • Polska w gronie państw o najwyższej inflacji w strefie euro

UE: Spadek inflacji przerósł oczekiwania inwestorów

Jak wynika z raportu Eurostatu, roczna stopa inflacji konsumenckiej w strefie euro wyniosła w lipcu 0,4% co oznacza wzrost o 0,1 p.p. z poziomu 0,3% raportowanego w czerwcu 2020 (zrewidowano z 0,4%). Prognozy zakładające wzrost na tym poziomie zostały zatem spełnione.

www.ec.europa.eu/eurostat/news

Najniższą inflację roczną odnotowano w Grecji (-2,1%), na Cyprze (-2,0%) oraz w Estonii (-1,3%). Z kolei najwyższą roczną inflację odnotowano na Węgrzech (3,9%), w Polsce (3,7%) i Czechach (3,6%). W porównaniu z czerwcem, inflacja CPI spadła w dziesięciu państwach członkowskich, pozostała stabilna w trzech i wzrosła w czternastu.

W lipcu najwyższy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miały nieenergetyczne towary i usługi (+0,42 punkta procentowego, pp), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+0,38 pp) oraz energia (-0,83 pp).

Kurs euro do dolara (EURUSD) powyżej 1,19

W wyniku zbliżonego do oczekiwań odczytu notowania pary walutowej EUR/USD niemal wcale nie zareagowały. Kurs pozostaje w wąskim zakresie cenowym między okrągłym poziomem wsparcia 1,19, a ważnym oporem 1,20. Dopiero trwałe wybicie w którąś ze stron może zaowocować utworzeniem silniejszego impulsu.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here