Naga MarketsUE: Rośnie inflacja CPI, a kurs euro do dolara (EURUSD) pozostaje w zakresie notowań z wczorajszej sesjiO godzinie 11:00 poznaliśmy dane na temat cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w strefie euro za styczeń 2019 roku. Publikacja Eurostatu ma wydźwięk pozytywny, bowiem widoczny jest wzrost rocznej inflacji w porównaniu do grudnia 2019 roku. Nie ma jednak zaskoczenia, ponieważ finalny odczyt pokrywa się z wcześniejszymi szacunkami.

Wskaźnik CPI obrazuje kierunek (wzrost bądź spadek) oraz wielkość zmian cen dla konsumenta dóbr i usług. Jego wzrost w ujęciu miesięcznym / kwartalnym / rocznym będzie powodował umocnienie lokalnej waluty, natomiast spadek może negatywnie wpłynąć na jej wycenę.

UE: Wzrost inflacji zgodnie z oczekiwaniami

Jak wynika z raportu Eurostatu, roczna stopa inflacji konsumenckiej w strefie euro wyniosła w styczniu 1,4% co oznacza wzrost o 0,1 p.p. z poziomu 1,3% raportowanego w grudniu 2019. Prognozy zakładające wzrost na tym poziomie zostały zatem spełnione.

Najniższą inflację roczną odnotowano we Włoszech (0,4%), na Cyprze (0,7%) oraz w Danii i Portugalii (po 0,8%). Z kolei najwyższą roczną inflację odnotowano na Węgrzech (4,7%), Rumunii (3,9%), Czechach i Słowacji (po 3,8%). W porównaniu z grudniem, inflacja CPI spadła w pięciu państwach członkowskich, pozostała stabilna również w pięciu i wzrosła w osiemanstu.

Zobacz też: Wstępne odczyty PMI dla Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii. Jak reaguje kurs euro do funta (EURGBP)?

W grudniu najwyższy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miały usługi (+0,68 punkta procentowego, pp), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+0,40 pp), energia (+0,19 pp), nieenergetyczne towary przemysłowe (+0,08 pp).

Kurs euro do dolara (EURUSD) ponad poziomem 0,8490

Jak widać na wykresie 1-godzinnym pary walutowej EURUSD, notowania wróciły do spadków po przetestowaniu okolic wczorajszych maksimów (1,0820). Dolne ograniczenie stanowi tu obszar w obrębie 1,0781 i dopiero po jego skutecznym pokonaniu możemy spodziewać się kontynuacja panującego trendu spadkowego. Alternatywnie, wybicie górą ponad wczorajszy szczyt sugerowało będzie głębszą korektę.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych>>

Wykres 1-godzinny pary walutowej EURUSD - 21 lutego 2020 r.
Wykres 1-godzinny pary walutowej EURUSD – 21 lutego 2020 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here